Polski E-Van w Watykanie u Ojca Świętego

Polski E-Van w Watykanie u Ojca Świętego

Stworzony przez zgorzelecką firmę Innovation AG, pierwszy polski w pełni elektryczny samochód dostawczy E-Van, dotarł do Rzymu i Watykanu w ramach inauguracji projektu The eMobi Road to COP28.

The eMobi Road to COP28 to cykliczny projekt, którego celem jest podkreślenie roli elektromobilności w dekarbonizacji sektora transportu.

W tym roku zwracamy szczególną uwagę na kraje, które budują nową gospodarkę w oparciu o elektromobilność. Nowe surowce energetyczne i budują całe ekosystemy elektromobilności z odpowiednią edukacją. To także okazja, aby zdefiniować na nowo deklarację Driving Change Together. Przez 5 lat branża elektromobilności bardzo się zmieniła i już nie jest tylko narzędziem do redukcji emisji, ale także szansą na budowanie trwałego rozwoju gospodarczego  – podkreśla Krzysztof Burda, Prezes Zarządu PIRE.

W tym roku  pierwszym punktem jest  Rzym i Watykan. Tam na uczestników oczekiwał Ojciec Święty. Następne etapy to Dżakarta w Indonezji oraz Dubaj w Zjednoczonych Emiratach Arabskich, gdzie odbywa się tegoroczny COP.

Wyprawa współorganizowana jest przez Polską Izbę Rozwoju Elektromobilności. Nasz kraj reprezentuje też eVanPL ze Zgorzelca. Przypomnijmy, że elektryczny van powstał na stworzonej od podstaw przez polską firmę Innovation AG modułowej platformie samochodowej EAGLE (pol. Orzeł). Jej local content wynosi blisko 100%. Wszystkie kluczowe elementy, jak również cały projekt techniczny, są autorstwem polskich inżynierów i mechaników ze Zgorzelca. Pojazd eVanPL powstał w ramach projektu NCBiR: „E-VAN – Uniwersalny Pojazd Dostawczy o Napędzie Elektrycznym Kat. N1”. Testy drogowe prototypu wykazały, że jego zasięg wynosi 400 km na jednym ładowaniu. Jest to możliwe właśnie dzięki autorskiej modułowej platformie, w której można zainstalować baterie o pojemności 60-110 kWh. Niedawno eVanPL został oficjalnie dopuszczony do ruchu drogowego, a aktualnie trwają rozmowy o rozpoczęciu jego seryjnej produkcji.

– Nasz eVan łączy symbolicznie i realnie Katowice, Rzym i Watykan, Dżakartę i Dubaj. Cieszymy się, że polskie auto elektryczne ze Zgorzelca bierze udział w tak dużym projekcie. Wspólnie z PIRE uznaliśmy, że warto EVANem pochwalić się na forum międzynarodowym w ramach eMobi Road to COP28. Naszym celem jest pokazanie jak bardzo elektromobilność jest istotna w całym procesie transformacji energetycznej – komentuje Albert Gryszczuk, właściciel Innovation AG

The eMobi Road na stałe zagościł w kalendarzu najważniejszych wydarzeń w branży e-mobility.

Podczas poprzednich edycji jej uczestnicy docierali do Madrytu, Glasgow, Sharm el-Sheikh, a w tym roku do Dubaju.

Transport samochodowy, zarówno w Polsce, jak i w innych, silnie zurbanizowanych krajach, jest jednym z głównych źródeł emisji gazów cieplarnianych. Pojazdy o napędzie spalinowym przyczyniają się w ogromnej mierze do zanieczyszczenia powietrza w miastach. Według danych Europejskiej Agencji Środowiska, w 2022 r. transport drogowy odpowiadał ogółem za ponad 70% emisyjności z transportu. The eMobi Road to COP28, czyli inicjatywa podjęta przez Polską Izbę Rozwoju Elektromobilności, wpisuje się zatem w działania mające na celu promocję elektromobilności na świecie. I, w konsekwencji, zmniejszenie emisji gazów cieplarnianych.

– Jednym ze sposobów ograniczenia tego zjawiska w tym sektorze jest wzrost udziału pojazdów zeroemisyjnych we flotach – w szczególności samochodów osobowych, dostawczych i ciężarowych – łącznie odpowiadających za 99% emisyjności z transportu drogowego. – informuje Polska Izba Rozwoju Elektromobilności.

Formoza w Dziwnowie – czyli nowy oddział komandosów

(red.)

Dodaj komentarz