Ognisko ASF w regionie. Chore dziki pod Goleniowem

Jak podaje Radio Szczecin, w Komarowie pod Goleniowem wykryto nowe ogniska  ASF – (Afrykańskiego Pomoru Świń) !

-To tylko jeden z wielu kroków powziętych po tym, jak w powiecie goleniowskim wykryto nowe ogniska ASF – informuje Maciej Prost, Wojewódzki Lekarz Weterynarii: – Pojawiły się w zupełnie nowym miejscu aniżeli dotychczas, jeśli chodzi o nasze województwo. Podjęliśmy działania, planujemy też zwiększenie odstrzału sanitarnego od południa na północ.

Pojawienie się ogniska w zupełnie nowym rejonie może być związane z działalnością człowieka, dlatego eksperci proszą o rozwagę przy wchodzeniu do lasów, w których wystąpiły przypadki ASF. – Co bardziej odpowiedzialni ludzie unikną przebywania w takich miejscach albo dochowają należytej staranności, w postaci m.in. oczyszczania obuwia – dodaje Prost.

W związku z zagrożeniem podjęto konkretne działania. Odbędą się opryski wzdłuż linii kolejowej między Szczecinem a Rokitą, uszczelnianie tras przy drodze S3 i odstrzały sanitarne dzików.

Wojewódzki Inspektor Weterynarii apeluje o rozwagę i zachowanie szczególnych środków higieny w lasach i po wyjściu z nich.

Mieszkańcy płacą za bilety dwa razy więcej

(red.)

Dodaj komentarz