Najwięcej smogowych kartek dla Gminy Goleniów

Jak podaje na swoim profilu FB Stowarzyszenie Ronin, właśnie zakończony został projekt Czy powietrze w Pomorze Zachodnie jest czyste ?

W wyniku projektu zbadanych zostało 15 lokalizacji na terenie naszego województwa. Były to miasta : Białogard, Choszczno, Czaplinek, Goleniów, Trzebiatów, Chojna, Kamień Pomorski, Bobolice, Barlinek, Dobra, Pyrzyce, Darłowo, Stargard, Świdwin, Świnoujście.

Projekt zrealizowany został w okresie od września do grudnia. Okres grzewczy nasilał się wraz czasem realizacji zadania.

Jak mówią wyniki projektu, mieszkańcy naszego województwa głownie palą węglem i drewnem. Niestety wysokie wskazania PM sugerują, że jest to opał niskiej jakości, wilgotny i zanieczyszczony. Dodatkowo piece objęte badaniem były starej generacji a przewody kominowe bez bieżących przeglądów i regularnej obsługi.
Niestety w kilku badanych miejscach w dymie wykryto LZO i formaldehydy. Związki te pokazują, że w piecu dochodzi do spalania i współspalania odpadów oraz paliw zabronionych w uchwałach antysmogowych, w tym butelek PET, materiałów PCV, lakierowanych desek, elementów tapicerki meblowej, biomasy roślinnej – w tym również mokrego drewna.

Tytuł zielonych płuc projektu wędruje do : Barlinek Moje Miasto. Kolejne miejsca to : Miasto Darłowo, Trzebiatów, Stargard.
Najwięcej żółtych kartek Stowarzyszenie rozdało w  Gmina Goleniów !!!

Twoje Radio usłyszymy również w Goleniowie

 

(red.)

Dodaj komentarz