Idąc tropem propagandy płynącej z mediów przeciwnych rządowi , mówiących o braku węgla na składach, albo o jego bardzo słabej jakości postanowiliśmy sprawdzić jak jest w rzeczywistości.

W Goleniowie mamy aktualnie trzy składy opału:

  1. Węglobud przy ul. I Brygady Legionów 4,
  2. Wanda Bielawska przy ul.  I Brygady Legionów 12/14,  – teren GS
  3. Węgiel przy ul, Bankowej 3,
Ekogroszek skład na terenie GS
Ekogroszek skład na terenie GS

Otóż po sprawdzeniu przez nas okazuje się, że dwa pierwsze składy posiadają właściwie cały czas w bieżącej sprzedaży węgiel opałowy. Trzeci aktualnie nie prowadzi sprzedaży węgla dla odbiorców indywidualnych choć na jego placu widać hałdy węgla.

 

Na składzie węgla Pani Bielawskiej na terenie GS aktualnie jest w sprzedaży

– węgiel typu groszek , przesiany i bez miału z Kazachstanu o kaloryczności 25 KJ w cenie 3300 zł za tonę 

– węgiel typu kostka przesiany i bez miału z Kazachstanu o kaloryczności 25 KJ w cenie 3600 zł za tonę

– oraz najbardziej poszukiwany – węgiel typu ekogroszek przesiany i bez miału z Kazachstanu o kaloryczności 25 KJ w cenie 3500 zł za tonę

Kostka skład na terenie GS
Kostka skład na terenie GS

 

W Węglobudzie mają węgiel z importu ( Kazachstan)  w kilku rodzajach w cenach od 3100 zł do 4000 tys za 1 tonę o kaloryczności 25 KJ .

Aktualnie brak jest opału rodzimej produkcji lecz i ten wkrótce powinien pojawić się na składach.

Jak zapewniają sprzedawcy mimo odstraszającej ceny popyt na węgiel wzrasta, ze względu na zbliżające się chłody, a samego węgla nie powinno braknąć. Występują owszem braki krótkoterminowe poszczególnych rodzajów węgla lecz szybko są uzupełniane, gorzej jest jednak z ciągłymi zmianami cen. Te w zasadzie z dostawy na dostawę do składów są inne.

Część nabywców już dawno zaopatrzyła się w opał na tą zimę, kiedy węgiel był jeszcze tańszy, część kupuje dopiero teraz. Jest też owszem część kupujących, którzy sprawdzają czy opał jest oraz czekają na rządowe dofinansowanie” – jak twierdzi Pan Krzysztof Bielawski. ”

Według Pana Krzysztofa ten rok jest dla nas wszystkich ciężki pod względem zaopatrzenia w opał, ze względu na to, że na Ukrainie wybuchła wojna , lecz według Niego sytuacja w przyszłym roku się ustabilizuje.

groszek skład na terenie GS
groszek skład na terenie GS

(red.)

 

Inny ciekawy artykuł

Zamilczanie – Margaret Todd

 

 

 

 

Dodaj komentarz