Od dziś dostępne hulajnogi – sprawdź przepisy

Jak informuje magistrat, od dziś w naszym mieście będzie można wypożyczyć elektryczną hulajnogę. Jednak czy wszyscy użytkownicy znają zasady poruszania się tym środkiem lokomocji ? Jeśli nie, poznajcie kilka podstawowych zasad:

W maju zeszłego roku, weszły w Polsce w życie przepisy drogowe, w wyniku których sposób poruszania się elektryczną hulajnogą po drogach publicznych został ściśle uregulowany.

Według nowych przepisów miejscem do jazdy elektryczną hulajnogą jest w pierwszym rzędzie infrastruktura rowerowa. Czyli droga dla rowerów (DDR) albo pas ruchu dla rowerów. Spójrzmy na podstawowy przepis:

Kierujący rowerem lub hulajnogą elektryczną jest obowiązany korzystać z drogi dla rowerów lub pasa ruchu dla rowerów, jeśli są one wyznaczone dla kierunku, w którym się porusza lub zamierza skręcić.

DOZWOLONA PRĘDKOŚĆ ELEKTRYCZNEJ HULAJNOGI, ZARÓWNO NA DRODZE, JAK I NA PASIE DLA ROWERÓW, TO 20 KM/H. 

Opcja druga to poruszenie się hulajnogą po jezdni. Kolejny podstawowy przepis mówi, że jeśli nie ma pasa dla rowerów, to powinniśmy jechać elektryczną hulajnogą po jezdni. Bezwzględnie musimy tak robić, jeśli na takiej jezdni obowiązuje ograniczenie prędkości do 30 km/h.

Wtedy jedziemy normalnie wśród samochodów, przy prawej krawędzi – tak samo jako rowerzyści.

Uwaga: dozwolona prędkość e-hulajnogi na jezdni to również tylko 20 km/h.

Czy hulajnogą elektryczną można jeździć chodnikiem ?

Według przepisów; korzystanie z chodnika lub drogi dla pieszych przez kierującego hulajnogą elektryczną jest dozwolone wyjątkowo, gdy chodnik usytuowany jest wzdłuż jezdni, po której ruch pojazdów jest dozwolony z prędkością większą niż 30 km/h i brakuje wydzielonej drogi dla rowerów oraz pasa ruchu dla rowerów.

 

W Parku Pojawiła Się Nowa Tablica

(red.)

 

Dodaj komentarz