Gojnik uważany jest za naturalny afrodyzjak

Herbata górska cięta gojnik, czyli porcja zdrowia z greckich gór

Poznaj zalety i właściwości jakie posiada herbata górska cięta gojnik. Z opisu również dowiesz się w jaki sposób ją stosować aby wykorzystać w pełni jej walory! Okazuje się, że Grecy po herbatę sięgają wyłącznie w momencie, gdy mają lub mogą mieć problemy ze zdrowiem. Dlatego też, w ich sklepach znajdziemy tylko takie herbaty, które będą miały pozytywny wpływ na nasz organizm. Pośród nich ciekawa propozycja w postaci górskiej herbaty ciętej gojnik, która od wieków stosowana jest jako cenne dla naszego zdrowia zioło.

Gojnik oraz inne zioła dostępne są w Sklepie Zielarskim Zdrowy Ty Goleniów ul. J. Matejki 3B

Gojnik, czyli inaczej szałwia libańska, należy do roślin z rodziny jasnowatych. Spokrewniony jest z ziołami znanymi z dobroczynnego wpływu na nasze zdrowie, takimi jak np. bazylia, mięta, melisa czy lawenda. Gojnik oczywiście tak naprawdę nie ma nic wspólnego z prawdziwą chińską herbatą, jednakże bywa on w basenie Morza Śródziemnego i na Krymie tak samo jak ona pity w postaci naparu.

Zdrowsza alternatywa dla tradycyjnej herbaty?

Herbata górska gojnik w czasach starożytnych była podawana żołnierzom, którzy opadali z sił, miała wpływać na szybszą regenerację oraz gojenie się ran. Stosowana jest powszechnie przy przeziębieniu, grypie czy problemach z oskrzelami. Obecnie jednak ceniona jest przede wszystkim za pozytywny wpływ w wielu dolegliwościach:

  • działa przeciwzapalnie i antybakteryjnie
  • wzmacnia układ odpornościowy
  • poprawia samopoczucie
  • ma wiele składników mineralnych, między innymi cynk, sód, magnez, miedź, kobalt czy żelazo
  • poprawia pracę układu krążenia oraz wspomaga w usuwaniu toksyn z organizmu
  • pomaga w chorobach układu oddechowego
  • wpływa na funkcjonowanie układu moczowego
  • zwiera naturalne przeciwutleniacze, taniny i olejki eteryczne
  • uznawana jest za afrodyzjak, co z pewnością ucieszy wszystkich panów

Zastosowanie

Napar może znakomicie zastąpić zwykłą herbatę, która nie powinna być spożywana w dużych ilościach. Do smaku można dosłodzić górską herbatę gojnik miodem, dodać kilka owoców białej morwy, cytrynę lub zaparzać razem np. z kwiatami lipy.

Jak zaparzać gojnik?

Do filiżanki lub kubka wsyp około 1 płaskiej łyżki suszonych kwiatów gojnika. Zalej wodą o temperaturze około 95°C i zaparzaj pod przykryciem około 5 minut.

Żurawina – rewelacja na układ moczowy

(red.)

Dodaj komentarz