Przy ostatnich podwyżkach gazu nie jeden zastanawia się, a nawet już postanowił przykręcić ogrzewanie w domu. Czy wyższe rachunki mogą przełożyć się na podwyższenie naszej odporności i lepszego samopoczucia ?

Jaka temperatura w domu jest idealna dla naszego organizmu ?

Dla jednych lubią ciepełko – 24°C – w domu, inni przy tej temperaturze zakręcają grzejniki i biegną otworzyć okna.  Sposób, w jaki odczuwamy temperaturę, jest bardzo subiektywny.

Mimo tych różnic, ustawiając optymalną temperaturę w domu, warto trzymać się pewnych zasad. Jakich? Podpowiadamy!

Rozważając, jaka jest najlepsza temperatura w domu, trudno podać jedną wartość dla wszystkich pomieszczeń. Każde z nich pełni w mieszkaniu inną funkcję, więc temperatura powinna być ustawiana indywidualnie.

  • W salonie, gdzie odpoczywasz i spędzasz dużo czasu w ciągu dnia, poleca się utrzymywanie temperatury ok. 20°C. Przy takich ustawieniach termostatu większość osób będzie odczuwała komfort cieplny – nie będzie im ani za zimno, ani za ciepło.
  • W sypialni natomiast powinno być nieco chłodniej – najlepiej ok. 17-18°C. Przy zbyt wysokiej temperaturze organizm nie regeneruje się wystarczająco, ponieważ sen staje się zbyt płytki.
  • W kuchni temperatura również powinna być nieco niższa niż w salonie – ok. 19°C. Dlaczego? To pomieszczenie jest regularnie dogrzewane podczas gotowania przez rozgrzany piekarnik oraz kuchenkę.
  • Idealna temperatura dla niemowląt oraz osób starszych to 21°C, w czasie kąpieli ogrzewanie należy zwiększyć do 24°C – 26°C.

Tak naprawdę największy wpływ na to, jak ciepło jest w naszym domu mamy zimą. Latem czy wiosną (o ile nie mamy klimatyzacji) temperatura w domu jest regulowana przez przez pogodę panującą na zewnątrz. Jaka temperatura w domu zimą będzie zatem najlepsza?

Zdecydowanie korzystniejszym rozwiązaniem dla naszego organizmu jest przykręcenie kurka, tak aby różnica temperatur między wnętrzem domu a tym, jaka aura panuje na zewnątrz, nie była szkodliwa dla naszego organizmu. Jeśli w mroźne dni będziesz wchodził do mieszkania, w którym temperatura zmusza do przebrania się w krótkie spodenki, a po kilku godzinach znów wystawisz się na działanie mrozu, infekcję górnych dróg oddechowych masz gwarantowaną.

Najzdrowsza temperatura w domu zimą to ta oscylująca między 18 a 22°C.

(red)

Zgłoś swoje źródło ciepła – to wymóg

Źródło foto – wejdź w link 

Dodaj komentarz