Prezes NBP dementuje: prace nad nowym nominałem 1000 zł jeszcze się nie rozpoczęły

Prace nad nowym nominałem 1000 zł jeszcze się nie rozpoczęły i nie zamierzają się rozpocząć w żadnym najbliższym terminie – powiedział w piątek prezes NBP Adam Glapiński.

Prezes NBP został zapytany na piątkowej konferencji dot. oceny bieżącej sytuacji ekonomicznej o to, kiedy ruszą prace nad nowym polskim banknotem 1000 zł.

Prace nad nowym nominałem 1000 zł jeszcze się nie rozpoczęły i nie zamierzają się rozpocząć w żadnym najbliższym terminie” – powiedział Glapiński udzielając odpowiedzi na pytanie dziennikarza.

Jak dodał, “prowadzimy zawsze, nieustannie prace badawczo-rozwojowe, analizujemy światowe trendy”. “W szczególności podnosimy poziom zabezpieczeń banknotów. Polskie banknoty są bardzo dobrze zabezpieczone” – zapewnił.

Szef NBP był pytany także o to, czy są rozważane prace nad stworzeniem waluty cyfrowej banku centralnego. Glapiński podkreślił, że na razie jest więcej “pisania o tym”, niż rzeczywistych działań, choć wiele banków centralnych analizuje możliwość wprowadzenia takiego pieniądza.

My również analizujemy zagadnienia związane z pieniądzem cyfrowym banku centralnego” – przekazał. Poinformował, że NBP przygląda się innym bankom i temu, co robią w tej sprawie. “Nie da się przesądzić, czy i kiedy banki centralne zdecydują się na wprowadzenie takiej formy pieniądza. Gdyby to się okazało korzystne, to oczywiście byśmy to wprowadzali, na razie przeważają raczej negatywne wnioski” – powiedział Glapiński.

Glapiński zapewnił, że NBP “nie dąży do ograniczania bezgotówkowego obrotu, tylko dąży do wolności wyboru, żeby klient, podmiot miał wszędzie zagwarantowaną wolność wyboru, żeby mógł płacić gotówką”.

Obrót gotówkowy musi być honorowany, musi być bezpieczny, musi być zagwarantowany prawnie wszędzie” – podkreślił.

 

(PAP)

Dodaj komentarz