O bezpieczeństwie podczas wakacji rozmawiał dziś z zachodniopomorskimi służbami wojewoda Tomasz Hinc. Posiedzenie Wojewódzkiego Zespołu Zarządzania Kryzysowego odbyło się w formie wideokonferencji.

W spotkaniu uczestniczyli: Paweł Rodzoś – dyrektor Wydziału Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego ZUW, Mariola Cieśla – dyrektor Wydziału Zdrowia i Spraw Społecznych, Jerzy Sołtysiak – wicekurator oświaty, Renata Kurowska-Łazarz – kierownik biura IMGW w Szczecinie, Małgorzata Domagała-Dobrzycka – zachodniopomorski państwowy wojewódzki inspektor sanitarny,  Piotr Ostrowski – zastępca komendanta wojewódzkiego policji, Grzegorz Dziedzina – zastępca dyrektora GDDKiA w Szczecinie, przedstawiciele: Zachodniopomorskiego Zarządu Dróg Wojewódzkich w Koszalinie, Zachodniopomorskiego Wojewódzkiego Inspektoratu Transportu Drogowego, Zachodniopomorskiego Wojewódzkiego Inspektoratu Nadzoru Budowlanego oraz Urzędu Morskiego.

– Z uwagi na sytuację epidemiczną na świecie możemy spodziewać się, że w tym roku znacznie więcej turystów wybierze wypoczynek nad polskim morzem, na zachodniopomorskim wybrzeżu – mówił wojewoda Tomasz Hinc – Służby muszą być dobrze przygotowane do napływu turystów, działać zgodnie z wydawanymi na bieżąco, w zależności od rozwoju sytuacji, zaleceniami i wytycznymi Ministerstwa Zdrowia oraz Głównego Inspektora Sanitarnego.

Wojewoda pokrótce przedstawił sytuację epidemiczną w województwie, podkreślając, że zachodniopomorska służba zdrowia jest przygotowana na wypadek wzrostu zachorowań.

– Do tej pory szczęśliwie nie musieliśmy uruchamiać całego potencjału, jaki mamy przygotowany, a przypomnę, że to ponad 600 łóżek szpitalnych przeznaczonych dla pacjentów z COVID-19 oraz możliwość robienia 1152 testów dobowo – mówił wojewoda Tomasz Hinc – Od kilku dni mamy do czynienia z pojedynczymi zachorowaniami, a miniona doba była pierwsza od 6 marca bez odnotowanego potwierdzonego przypadku COVID-19 na terenie Pomorza Zachodniego.

O zaostrzonym reżimie sanitarnym obowiązującym także podczas wakacji mówiła dr Małgorzata Domagała-Dobrzycka. Kontrole sanepidu będą prowadzone jak co roku, zgodnie z wytycznymi, które ma opublikować GIS. Ponadto wypoczywający nad morzem i jeziorami w Zachodniopomorskiem będą mogli w czasie sezonu letniego sprawdzić warunki na kąpieliskach w serwisie kąpieliskowym: https://sk.gis.gov.pl/

GDDKiA w Szczecinie omówiła stan remontów i przebudów na najpopularniejszej trasie prowadzącej na zachodniopomorskie wybrzeże.

– Z uwagi na trwające prace, zwłaszcza na węzłach Brzozowo -Miękowo i Miękowo- Rzęśnica, w drodze nad morze będziemy zalecać wybór tras alternatywnych – mówił Grzegorz Dziedzina z GDDKiA – Pierwsza trasa, dogodna dla osób jadących z południa kraju, to droga przez Pyrzyce, Stargard, Nowogard i Golczewo. Druga to tradycyjna trasa alternatywna przez Stepnicę do Wolina.

O wszystkich zmianach na placach budowanych dróg i oddawanych do ruchu jezdniach jeszcze przed wakacjami, GDDKiA informować będzie w osobnych komunikatach.

Dodatkowe kontrole na drogach zapowiedziała policja oraz WITD. Wzmożone patrole pojawią się zwłaszcza w weekendy. Siły policji w miejscowościach nadmorskich będą wzmacniane siłami funkcjonariuszy z innych garnizonów w Polsce. Wicekurator Jerzy Sołtysiak zapowiedział, że w MEN powstają nowe wytyczne dla organizatorów wypoczynku letniego dla dzieci i młodzieży związane z obowiązującym reżimem sanitarnym.

(red.)

Dodaj komentarz