75 rocznica wyzwolenia KL Ravensbrück. Historia i Pamięć – pod takim tytułem 30 kwietnia 2020 w Szczecinie odbyła się debata historyczna na ten temat zorganizowana przez Instytut Pamięci Narodowej.

Siedemdziesiąt pięć lat temu, dobiegła końca gehenna więźniarek i więźniów niemieckiego obozu koncentracyjnego w Ravensbrück. Historia tego miejsca to z jednej strony przykład trudnego do zrozumienia uprzedmiotowienia, a może nawet upodlenia drugiego człowieka, z drugiej jednak świadectwo zwycięstwa wartości, które zostało odniesione w niezwykle trudnych warunkach.

Najważniejsze aspekty historii KL Ravensbrück oraz bolesną historię tego miejsca przedstawimy w najnowszej broszurze popularnonaukowej „Ravensbrück. Historia nie do zapomnienia. Perspektywa polska” autorstwa dr. Zbigniewa Stanucha z Oddziałowego Biura Badań Historycznych IPN w Szczecinie. Począwszy od prezentacji władz obozu, stopniowo czytelnik będzie miał okazję zgłębić treści dotyczące m. in. transportów, warunków życia, stosowanych kar, niewolniczej pracy, doświadczalnych operacji, procesów załogi KL Ravensbrück. Zwieńczeniem prezentowanej historii jest Testament „królików” Ravensbrückich. Broszura do pobrania na stronie naszej internetowej lub szczecin.ipn.gov.pl.

Premierze broszury towarzyszyła dyskusja online 75. rocznica wyzwolenia KL Ravensbrück. Historia i Pamięć z udziałem dr. Zbigniewa Stanucha i dr. Wojciecha Wicherta z Oddziałowego Biura Badań Historycznych IPN w Szczecinie. Na łączach internetowych w Koszalinie był z kolei prok. Krzysztof Bukowski z Oddziałowej Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu IPN w Szczecinie – Delegatura w Koszalinie. Moderatorem dyskusji była red. Agata Rokicka.

W Ravensbrück utworzono w 1939 roku największy obóz koncentracyjny dla kobiet. Szacuje się, że w okresie do 1945 roku trafiło ich tam 132 tys. W tym gronie znajdowało się 40 tys. Polek. Ponad siedemdziesiąt z nich poddano brutalnym operacjom doświadczalnym. W 1941 roku założono także obóz dla mężczyzn. Do końca trwania wojny trafiło do niego 20 tys. więźniów, w tym ponad 6 tys. Polaków.

Zapraszam do obejrzenia dyskusji

 

(red.)

 

 

 

 

 

https://szczecin.ipn.gov.pl/pl9/aktualnosci/96123,75-rocznica-wyzwolenia-KL-Ravensbrck-Historia-i-Pamiec-Premiera-broszury-i-dysku.html

Dodaj komentarz