Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Goleniowie uprzejmie informuje, iż 21 listopada na całym świecie obchodzony będzie Światowy Dzień Rzucania Palenia. Święto to przypada zawsze w trzeci czwartek listopada. Głównym celem obchodów Światowego Dnia Rzucania Palenia jest zwiększenie świadomości palenia papierosów, zerwanie z nałogiem palaczy. W Polsce obchodzony jest od 1991 roku. Pomysł akcji narodził się w Stanach Zjednoczonych

z inicjatywy dziennikarza Lynna Smitha, który w 1974 roku zaapelował do czytelników swojej gazety, aby przez jeden dzień nie palili papierosów. W efekcie, aż 150 tysięcy ludzi spróbowało przez jedną dobę wytrzymać bez palenia. Zachęcone powodzeniem akcji Amerykańskie Towarzystwo Walki z Rakiem uznało trzeci czwartek listopada (tydzień przed obchodzonym w Stanach Zjednoczonych Dniem Dziękczynienia) za Dzień Rzucania Palenia.

Wpływ na zdrowie człowieka ma styl życia, bo aż 53%, na który składają się między innymi takie elementy jak: aktywność fizyczna, sposób odżywiania się, umiejętność radzenia ze stresem, stosowanie substancji psychoaktywnych (alkohol, narkotyki, nikotyna, leki) czy zachowania seksualne. Z głównych przyczyn złego stanu zdrowia jest nie wiedza na temat czynników kształtujących zdrowie.

Dym tytoniowy jest kompleksem gazowo-płynno-stałym składającym się z ponad 4 tys. związków chemicznych, które inhalowane przez palacza wywierają szkodliwe działanie na cały jego organizm. W dymie tytoniowym zawartych jest prawie 60 substancji o działaniu rakotwórczym.
Ryzyko zawału serca u palacza jest co najmniej dwukrotnie większe niż u osoby niepalącej tej samej płci i wieku. Po roku od zaprzestania palenia ryzyko to zmniejsza się o niemal połowę. Palenie jest główną przyczyną udaru mózgu. Ryzyko udaru mózgu u palaczy zrównuje się z ryzykiem u osób niepalących po upływie 5-15 lat od zaprzestania palenia.
Wiesz o tym, że narażenie na dym papierosowy jest szczególnie niebezpieczne dla dzieci, których rodzice palą papierosy. Wymuszone wdychanie dymu tytoniowego może prowadzić do występowania u dzieci m.in. infekcji dróg oddechowych, astmy, zapalenia ucha środkowego, nowotworów.
Wiesz o tym, palenie w ciąży może prowadzić do nagłej śmierci łóżeczkowej niemowlęcia. Przed zajściem w ciążę najlepiej zerwać z nałogiem palenia papierosów, dlatego, że jest mniejsze ryzyko wystąpienia stanów patologicznych. Masa ciała noworodka kobiet palących jest przeciętnie o 200-300 g mniejsza niż dzieci matek niepalących.
Uzależnienie od tytoniu to przewlekła choroba, wymieniona w międzynarodowej klasyfikacji chorób jako zaburzenia psychiczne i zaburzenia zachowania spowodowane paleniem.

Chcesz rzucić palenie ?

Skontaktuj się ze swoim lekarzem rodzinnym lub skorzystaj z Centrum Onkologii – Instytucie im. Marii Skłodowskiej-Curie, Ogólnopolska Telefoniczna Poradnia Pomocy Palącym
0 801 108 108

 

 

Dodaj komentarz