Wielkie sprzątanie Iny. Kilkadziesiąt worków śmieci wyłowionych z jednej z najpiękniejszych rzek regionu

Nie tylko w Szczecinie w ostatnim czasie odbywała się akcja sprzątania rzeki. Pracownicy Zarządu Zlewni w Stargardzie w miniony weekend sprzątali rzekę Inę. W zaledwie kilkadziesiąt minut zebrano ogromną ilość śmieci, dominowały puszki, butelki, artykuły budowlane i śmieci komunalne, które często są wyrzucane przez mieszkańców nad rzeką całymi workami. Akcja sprzątania rzek to inicjatywa Wód Polskich, której celem jest pokazywanie jak wielkim problemem jest zanieczyszczanie cieków i rzek. Sprzątanie odbyło się także w Szczecinie, Gryficach i Koszalinie.

Celem statutowym Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie jest troska o dobre utrzymanie cieków w regionie. Każde jezioro, rzeka czy ciek znajdująca się pod administracją naszej instytucji jest objęcia bieżącym stałym utrzymaniem, a w ramach prac interwencyjnych, na skutek aktywnej działalności pracowników Zarządów Zlewni i Nadzorów Wodnych lub po zgłoszeniu przez mieszkańców dokonywane jest także np. usuwanie powalonych drzew lub zatorów tworzących się wskutek działalności bobrów lub właśnie gromadzenia się śmieci lub produktów naturalnych jak trawa czy gałęzie. Wody Polskie robią wszystko, co możliwe by troszczyć się o dobro wspólne jakim są cieki na terenie regionu. Jednym z zadań, które temu służą jest edukacja ekologiczna i dawanie dobrego przykładu w postaci regularnych akcji sprzątania rzek. Jedna z takich odbyła się w Stargardzie, gdzie grupa kilkudziesięciu pracowników, w towarzystwie posła ziemi stargardzkiej Michała Jacha posprzątała rzekę Inę.
– Mając na uwadze dobro ekologiczne oraz wizerunkowe okolicznych terenów, pracownicy Zarządu Zlewni oraz ich rodziny i przyjaciele dokonali wspólnego oczyszczania brzegów rzeki Iny. Został dokładnie oczyszczony obustronny odcinek rzeki od długości około 4 km. Śmieci zostały zebrane oraz odebrane przez firmę odpowiedzialną za utylizację. W całą akcję aktywnie włączył się lokalny poseł Pan Michał Jach. Pamiętajmy woda to nasze dobro i dbajmy o nie wspólnie. Ostatni weekend tego lata zafundował piękną pogodę, uczestnicy przy pracy bawili się doskonale, a środowisko naturalne pozbyło się całej sterty toksycznych odpadów. Czysty brzeg rzeki i jej okolica będą mogły znów zachwycać spacerowiczów pięknem złotej polskiej jesieni – mówi Szymon Sroczyński, dyrektor Zarządu Zlewni w Stargardzie.


Akcje sprzątania w minionych dniach odbyły się także w Koszalinie oraz w Gryficach, a także w Szczecinie, gdzie grupa pracowników w towarzystwie dyrektora Marka Duklanowskiego wysprzątała ciek Bukowa na szczecińskich Gumieńcach.

Dodaj komentarz