Będzie się działo – weekend w GOLENIOWIE

Będzie się działo – weekend w GOLENIOWIE.  GDK Zaprasza

 

  • piątek, godz. 18.00, Brama Wolińska – Centrum Informacji Kulturalnej i Turystycznej
wernisaż wystawy linorytu Mileny Hościłło – “Co było, a (nie) jest…” 
Kiedy rozum śpi, budzi się wyobraźnia. Błysk światła w ciemnym lesie staje się wzrokiem Leszego, szmer trzcin na spokojnej tafli jeziora to czający się Utopiec, a burzowe obłoki kryją w sobie kształt Chmurnika. Mitologia słowiańska – nasza mitologia, zapomniana, zaniedbana, inspirująca i fascynująca, to część naszego dziedzictwa kulturowego, porzucony fragment tożsamości, zapomniane wspomnienie magii ukrytej w naturze. Nie trzeba wierzyć w fizyczne istnienie demonów niegdyś towarzyszących codziennemu życiu. Można za to na kilka chwil zapomnieć o rzeczywistości, a pozwolić wyobraźni na zaakceptowanie istnień nierzeczywistych. Wystawa “Co było, a (nie) jest…” to interpretacja kilku demonów słowiańskich, które patrzą na nas, przypominając o sobie i pozycji, jaką niegdyś zajmowały, a z której bezceremonialnie je strąciliśmy.

Autorka o sobie:
Jestem absolwentką, a teraz również laborantką w I Pracowni Grafiki – Wypukłodruku na Uniwersytecie Artystycznym im. Magdaleny Abakanowicz w Poznaniu. Ciekawią mnie przede wszystkim różne formy opowieści – mity, legendy, bajki. Odbiorcy próbuję zaoferować świat wykraczający poza rzeczywistość,
w którym przyroda i elementy znanego nam świata, stają się pełne tajemnic poruszających wyobraźnię. Chcę wypełniać przestrzeń kolorami, o których często zapominamy w betonowej, pospiesznej codzienności. Fascynują mnie przede wszystkim wierzenia słowiańskie, a także ilustracja książkowa. Moje prace prezentowane były na wystawach w Polsce i za granicą.

Autorka o technice:
Prace zaprezentowane na wystawie wykonane zostały w technice linorytu redukcyjnego, w której się
specjalizuję. Jest to jedna z technik grafiki artystycznej, w której z kawałka linoleum wykonuje się
matrycę poprzez wycinanie elementów, które mają się nie wydrukować, używając do tego dłut i noży.
W ten sposób powstaje najprościej rzecz ujmując duża, skomplikowana pieczątka. Następnie przy
pomocy gumowego wałka nakładana jest farba drukarska, a odbicie powstaje na specjalnej prasie
graficznej. Specyfika linorytu redukcyjnego polega na tym, że po wydrukowaniu jednego koloru, docina
się matrycę, a następnie drukuje się kolejny kolor. Jest to więc działanie wielowarstwowe, a
każdorazowe docinanie matrycy powoduje, że pracy nie da się powtórzyć. Oznacza to, że wydrukowana
od pierwszej warstwy ilość jest nakładem zamkniętym. Jeśli więc np. na pracy widnieje podpis 1/15,
oznacza to, że jest to pierwszy wydruk z piętnastu i więcej nigdy nie powstanie. Co ważne, w wypadku
grafiki warsztatowej, a taką jest linoryt, każdy wydruk traktowany jest jako oryginał, nie są to kopie.

  • sobota, 13 kwietnia godz. 19.00, Rampa Kultura

Spektakl grupy dziecięcej Teatru Brama “Kaczka w depresji”

O spektaklu:
W małym miasteczku zwanym Małomiasteczkowo żyje wyjątkowy gatunek kaczki o złotej szyi. Turyści z całego świata odwiedzali miasteczko tylko po to, by ją zobaczyć. Mieszkańcy byli dumni z tej atrakcji i cieszyli się sławą i pieniędzmi, które przynosiła ich firmom. Życie w małym miasteczku było jaśniejsze i szczęśliwsze niż kiedykolwiek.
Do czasu… Kaczka zaczęła wydawać się przygnębioną.
Wszystko w miasteczku wywróciło się do góry nogami. Firmy zamykają się jedna po drugiej. Zarobki topnieją. Ludzie zebrali się na głównym placu i protestują dniami i nocami. Czy słynny weterynarz – specjalista od psychologii zwierząt – znajdzie lekarstwo dla kaczki? I jak miasteczko ma przetrwać, skoro rządzą nim kłamstwa i piętrzą się tajemnice?
Pedagogika teatralna, reżyseria, scenariusz: Evanthi Athanasiadi
Tłumaczenie i edycja: Wojciech Rosiński
Asystenci reżysera: Wiktoria Gajewska, Theodor Słaby
Występują:
Daria Babenko, Diana Bosenko’ Oleksandra Burtseva, Marta Danowska, Nathan Haskiewicz, Marcelina Jachosz, Hania Jakuszewska, Julia Kurylak, Polina Semenchenko, Szymon Staszewski, Katarzyna Starczewska, Wiktoria Susik, Iga Szalucińska, Zuzanna Szyca, Maria Tarasiuk, Eliza Uzdowska, Michał Vdovychenko
– przy wsparciu wolontariuszy Europejskiego Korpusu Solidarności Erasmus+
  • sobota, 13 kwietnia godz. 18.00, Goleniowski Dom Kultury, ul. Słowackiego 1

Koncert FRESCO STRING QUINTET  “Wieczór z klasyką”

 FRESCO STRING QUINTET w składzie:
– Maria Sakowska / skrzypce
– Maria Nowak / skrzypce
– Ewa Jungiewicz / altówka
– Dominika Kotlicka / altówka
– Wojciech Jaworski / wiolonczela
W programie:
L. van Beethoven – Kwintet smyczkowy nr 3 c-moll op. 104
J. Brahms – Kwintet smyczkowy nr 2 G-dur 90. 111
 
  • niedziela, 14 kwietnia, godz. 17.00,   Goleniowski Dom Kultury, ul. Słowackiego 1

Koncert międzynarodowego akordeonowego trio TRIOSSIA

 
TriOssia to trio akordeonowe składające się z absolwentów Królewskiej Duńskiej Akademii Muzycznej. Ich głównym celem jest wykonywanie transkrypcji znanych utworów klasycznych, a także prowykonywanie muzyki nowej napisanej specjalnie dla tego składu kameralnego. Mimo krótkiej działalności koncertowali już w Wielkiej Brytanii w znanej sali koncertowej Wigmore Hall w Londynie, Niemczech w Pierre Bulez Saal w Berlinie oraz w Danii i Polsce. W 2022 roku byli pierwszym zespołem akordeonowym, który dostał się do finału przesłuchań agencji YCAT w Londynie.
PROGRAM KONCERTU:
Passacaglia in C minor – J.S. Bach
Mad Rush – Philip Glass
Holberg Suite – Edvard Grieg
Petrushka, 1.scene – Igor Stravinsky
Sinfonietta – Krzysztof Penderecki
Skład:
José Valente
José Valente jest wykładowcą w Królewskiej Duńskiej Akademii Muzycznej. Jako solista występował z Orkiestrą Symfoniczną Gulbenkiana i zdobył pierwszą nagrodę na jednym z najbardziej prestiżowych Konkursów Akordeonowym w Castelfidardo. Czynnie koncertuje jako solista oraz kameralista z zespołem muzyki nowej Remix Ensemble.
Dawid Rydz
Dawid Rydz jest absolwenten w Królewskiej Duńskiej Akademii Muzycznej. Jest czynnie koncertującym solistą oraz kameralistą. Występował w ponad 15 krajach i jest laureatem ponad 30 nagród na Konkursach Międzynarodowych. Od 2017 prowadzi czynną działalność pedagogiczną, będąc zapraszanym na masterclassy oraz do Jury Konkursów Międzynarodowych.
Flemming Valmundsson
Flemming Valmundsson odbywa studia podyplomowe w Królewskiej Duńskiej Akademii Muzycznej. Jest czynnie działającym muzykiem, kompozytorem oraz aranżerem. Zdobył pierwszą nagrodę w Konkursie Młodych Solistów na Islandii oraz miał okazję występować jako solista z Filharmonią Narodową Islandii.
GDK/GN

Dodaj komentarz