Sondaż zmienia siły w powiecie ?
W ostatnim czasie na terenie powiatu goleniowskiego wykonano sondaże dotyczące preferencji w wyborach samorządowych 2024. Nasza redakcja weszła w posiadanie wyników tych sondaży wykonanych metodą CATI w dniach 13-17 lutego na 500 osobowej próbie losowo wybranych mieszkańców powiatu goleniowskiego. Poniżej prezentujemy wyniki pod uwagę wzięto komitety uczestniczące wyborach do rady powiatu w roku 2019 oraz Konfederację.
Gdyby wyniki sondażu przełożyły się na mandaty i dzisiaj odbyły się wybory do Rady Powiatu Goleniowskiego – Platforma Obywatelska zdobyła by ich 5, PiS i PSL po 4, zaś Partnerstwo i Rozwój oraz SLD po 3 mandaty.
W sondażu pojawiła się także Konfederacja mimo przekroczenia progu wyborczego nie zdobywa przedstawicielstwa w radzie powiatu. By uzyskać większość w 19 osobowej radzie powiatu koalicja większościowa musi uzyskać 10 mandatów. Jak pokazuje poniższy sondaż wybory zapowiadają się jako bardzo wyrównany pojedynek pomiędzy głównymi formacjami w naszym powiecie, gdzie żadna z nich nie stoi na straconej pozycji.
Oczywiste , że jest to tylko sondaż wyborczy, a preferencje wyborcze często ulegają zmianom nawet tuż przed wyborami.
Sondaż 2023 CATI na próbie 500 dorosłych mieszkańców powiatu goleniowskiego zdecydowani wyborcy:
Platforma Obywatelska 26%
Prawo i Sprawiedliwość 19%
Polskie Stronnictwo Ludowe 19%
Partnerstwo i Rozwój 15%
Sojusz Lewicy Demokratycznej 15%
Konfederacja 6%
A tak prezentowały się wyniki w wyborach do rady powiatu w roku 2019:
Platforma Obywatelska 28,16%
Prawo i Sprawiedliwość 20,27%
Polskie Stronnictwo Ludowe 24,10%
Sojusz Lewicy Demokratycznej 17,99%
Partnerstwo i Rozwój 9,47%
(red.)