Istny galimatias, czyli zawieranie porozumienia międzygminnego po goleniowsku.

Jak donosi Gmina Goleniów na swoim koncie na fb … Zastępca burmistrza Goleniowa Tomasz Banach przypomniał, iż obie gminy podpisały porozumienia 6.09.2016 roku,… .

Pytanie, czy podpisane porozumienie w ogóle było/jest skuteczne?

Prezydent Piotr Krzystek posiadał na dzień 6 września 2016 r. stosowne upoważnienie Rady Miasta Szczecin do zawarcia porozumienia z Gminą Goleniów, w zakresie współdziałania w sprawie realizacji inwestycji „Budowa ul. Leśnej w dz. 143 m. Załom, Gm. Goleniów” oraz podjęcia zobowiązania w zakresie jego finansowania, wyrażone uchwałą Nr XXI/495/16 z dnia 5 lipca 2016 r.

Upoważnia się Prezydenta Miasta do podpisania porozumienia z Gminą Goleniów w sprawie
realizacji projektu „Budowa ul. Leśnej w dz. nr 143 w obr. Załom w Gminie Goleniów” jako części
centrum przesiadkowego komunikacji publicznej obydwu gmin w Załomiu. – brzmi §1. uchwały.

Powyższa uchwała wymieniana jest zresztą w porozumieniu.

Jak stwierdzają komentatorzy przepisu art. 74 ustawy o samorządzie gminnym, warunkiem formalnym przystąpienia gminy do realizacji porozumienia międzygminnego jest wyrażenie takiej woli przez radę gminy w drodze uchwały… .

Niezaprzeczalnym faktem jest, że Rada Miejska w Goleniowie wyraziła zgodę na przystąpienie Gminy do realizacji porozumienia, podejmując 21 czerwca 2017 r. uchwałę nr XXXII/401/17.

Niestety próżno szukać w treści porozumienia, na które powołuje się i burmistrz i jego zastępca, choć malutkiej wzmianki o uchwale Rady Miejskiej w Goleniowie, podjętej w trybie art. 18 ust.2 pkt 12.

Wyrażenie przez rade gminy na podstawie art. 18 ust. 2 pkt 12 ustawy o samorządzie gminnym zgody na zawarcie porozumienia międzygminnego o jakim mowa w art. 74 ust. 1 ustawy o samorządzie gminnym, na skutek którego dochodzi do przeniesienia kompetencji administracyjnych musi dotyczyć konkretnego projektowanego porozumienia o zarysowanych już prawach i obowiązkach stron, a nie przyszłego, bliżej nieokreślonego, które miałoby być zawarte z dotychczas nieustalonym partnerem inna gmina.

Robert Krupowicz przyzwyczaił nas do tego, że nie lubi przestrzegać zapisów ustaw. A to skarbnika wyznaczył do rady nadzorczej, gdzie jego wybór z mocy prawa był nieważny, a to nie przekazywał do publikacji informacji o wysokości czynszów, a to nie odpowiada w ustawowym terminie na wnioski, interpelacje, zapytania radnych, a to na forum publicznym informuje o zaległościach w opłatach podając konkretne kwoty i konkretne nazwiska, to jeszcze do tego ogródka dorzucił brak skutecznego podpisania porozumienia.

Brawo! Jesteśmy pod wrażeniem konsekwencji w działaniu.

(red.)

 

Źródło: https://wartowiedziec.pl/serwis-glowny/aktualnosci/24124-zgoda-rady-gminy-na-zawarcie-porozumienia-midzygminnego

 

Inny ciekawy Artykuł

AKTUALIZACJA ! Płoną magazyny ECOTRANS na ul. Tartacznej – Galeria Foto

Dodaj komentarz