Siedem łóżek od Fundacji Ronalda McDonalda trafiło na oddział pediatryczno-neonatologiczny Szpitalnego Centrum Medycznego w Goleniowie. Będą z nich korzystać rodzice, którzy w czasie hospitalizacji pozostają cały czas ze swoim dzieckiem. Łącznie Fundacja przekazała już 958 łóżek 48 szpitalom w całej Polsce.

Łóżko dla rodzica czuwającego przy dziecku w szpitalu wciąż jest na wielu oddziałach pediatrycznych tylko marzeniem. Brak miejsca dla rodzica to nie tylko problem z jakością snu, ale także wrażenie bycia nieproszonym gościem.

Fundacja Ronalda McDonalda zmienia rzeczywistość publicznych szpitali dziecięcych dzięki coraz większemu zaangażowaniu donatorów, przyjaciół Fundacji. Wiemy, że zmiana warunków pobytu rodzica z dzieckiem w szpitalu jest możliwa, zaczyna się od łóżka i nie można jej odkładać na przyszłość, jeśli nie chce się nagle być zaskoczonym wyborem: karimata lub krzesło. Przekazujemy łóżka dla rodziców sfinansowane z ubiegłorocznych wpłat 1% podatku. To bardzo konkretny przykład, jak publicznym szpitalom może pomóc każdy z nas – mówi Katarzyna Rodziewicz, Prezes Zarządu i Dyrektor Wykonawcza Fundacji Ronalda McDonalda.

Pierwsze 423 łóżka dla mamy i taty trafiły do Dziecięcego Szpitala Klinicznego UCK WUM w 2015 roku. To była ogromna zmiana podejścia, ponieważ łóżko dla rodzica stanęło przy każdym łóżku dziecka,
a dzięki Fundacji powstał pierwszy szpital w Polsce, w którym żaden rodzic nigdy nie spał na podłodze.

W szpitalu WUM leczą się dzieci z całego kraju, współpracują z nim lekarze i szpitale z całej Polski, stąd przykład rozwiązań, które tu stały się standardem, szybko stał się znany. Łóżka świetnie się sprawdzały, bo chwalili je rodzice zarówno spędzający w szpitalu kilka dni jak i kilka tygodni i w efekcie inne szpitale wracały do Fundacji z prośbą o współpracę i pomoc.

Kolejne partie łóżek wysłaliśmy do szpitali w wielu miastach Polski. Aby docenić zmianę, warto posłuchać opinii rodziców i dzieci. Tak, także dzieci! One często mówią, że dla nich łóżka są super, bo mama może być cały czas obok i jest jej wygodnie! Do tej pory Fundacja przekazała 958 łóżek dla rodziców 48 szpitalom w Polsce – podsumowuje Katarzyna Rodziewicz.

Łóżka są rozkładane, wygodne, łatwe do czyszczenia i bardzo potrzebne w szpitalnej codzienności, co zgodnie podkreślają także pielęgniarki i lekarze. W ciągu dnia można je złożyć i jako fotel zajmują mniej miejsca, a wieczorem zamienić w wygodne miejsce do spania. Rodzice hospitalizowanych dzieci doceniają jakość snu.

Za każdym razem, kiedy jakieś dziecko musi być hospitalizowane, jest to ogromne przeżycie zarówno dla niego samego, jak i rodziców. Dziecku może towarzyszyć lęk i poczucie wyobcowania. Żeby tego uniknąć i łatwiej przeprowadzić rodzinę przez proces leczenia, ważna jest obecność rodzica przy dziecku. Dzięki tym łóżkom możemy zapewnić komfortowe warunki pobytu dziecka i rodzica. Bo przecież każde dziecko chce czuć bliskość – zaznacza dr n. zdr. Katarzyna Kęcka, Prezes Zarządu Szpitalnego Centrum Medycznego w Goleniowie.

Jak podkreślają lekarze, obecność rodzica przy dziecku to część terapii, której nie da się niczym zastąpić. Siedem łóżek wraz z pościelą przekazała w Goleniowie w imieniu Fundacji jej przyjaciółka i donatorka – Sylwia Diaków-Hrycyk, licencjobiorczyni McDonald’s.

Chyba wszyscy zgadzamy się co do tego, że dziecko nie może chorować samo, a rodzic, który towarzyszy mu w szpitalu, powinien mieć zapewnione godne warunki. Tylko wtedy jest w stanie dać swojemu dziecku siłę do walki z chorobą. Cieszymy się, że dzięki ubiegłorocznym środkom z 1% podatku możemy przekazywać szpitalom łóżka dla rodziców. W ten sposób mówimy rodzicom, że są dla nas ważni i ważne są też warunki, które zastaną na oddziałach dziecięcych. To wszystko wynika z misji Fundacji Ronalda McDonalda “Aby rodzina mogła być razem” – podkreśla Sylwia Diaków-Hrycyk.

Skala programu „Łóżka dla rodziców” w wielu miastach zależy od sprawdzonych Przyjaciół Fundacji, rodziców, zaangażowanych społeczników. Każdy może stać się Ambasadorem misji „Aby rodzina mogła być razem”. Wystarczy zbadać potrzeby szpitala w danej miejscowości, połączyć siły np. z lokalnymi przedsiębiorcami i z pomocą Fundacji Ronalda McDonalda zrealizować zakup łóżek dla rodziców.

(red.)

Inny ciekawy artykuł

Pijany zrobił sceny na lotnisku w Goleniowie

Dodaj komentarz