Na stronie Twittera Marszałka Olgierda Geblewicza pojawił się niepokojący wpis z filmikiem, który ma uwiarygodnić twierdzenia „totalnej opozycji” – z Polski wywozi się węgiel, mimo jego braku na rynku..

Wielu oglądających załączony materiał wideo niewątpliwie uzna, że Marszałek województwa zachodniopomorskiego przedstawia patologię rządów Prawa i Sprawiedliwości. Węgla brakuje na składach, a tu proszę – w polskim Porcie na obcą jednostkę ładuje się polskie czarne złoto.

Jaka jest prawda? Czy warto „łykać jak pelikan” wszystko, co Marszałek O. Geblewicz publikuje na swoich fanpage’ach?

Wystarczy wejść na Portal Morski  traktujący o sprawach morza, a będący swoistym kompendium wiedzy o gospodarce morskiej, aby znaleźć informację o przedstawionym na filmie statku Medi Zuoz.
Statek znajduje się obecnie w porcie Świnoujskie po 19-dniowym rejsie z portu CONVENT w USA i przypłynął z zakupionym przez Polskę węglem.

Wielu oczywiście stwierdzi, że Portal Morski to PiS-owska propaganda, a O. Geblewicz ma racje bo na załączonym filmiku widać jak węgiel sypią do środka, a nie wyładowują.
Powodów takiego działania może być wiele, ale w tym temacie powinni wypowiedzieć się fachowcy w rozładunku statków o nośności 60 501 t . Jeden z powodów może być taki , że między innymi Polska jest znaczącym eksporterem węgla koksowniczego przeznaczonego do stosowania w przemyśle hutniczym , którego mamy nadprodukcję w stosunku do potrzeb, a który to węgiel nie nadaje się do użycia w energetyce oraz zastosowań domowych.

Jeden telefon Marszałka do Zespołu Portów Szczecin – Świnoujście rozwiałby jego wszelkie podejrzenia.
Smutne, ale wszystko na to wskazuje, że partyjna propaganda bierze górę nad rozumem i mylnie przedstawia prawdę.
Nie wróży to dobrze ani dla Pana O. Geblewicza ani tym bardziej dla mieszkańców naszego województwa.

 

Andrzej Bugajski

 

Inny ciekawy artykuł

Już teraz widać, że nikt o to nie dba …

 

Dodaj komentarz