Można zatankować na S6 Goleniów – Koszalin

Na Miejscach Obsługo Podróżnych (MOP) Jarkowo Północ i Południe zostały uruchomione stacje paliw wraz z częścią restauracyjną. MOP-y Jarkowo znajdują się między węzłami Kiełpino i Kołobrzeg Wschód, na odcinku drogi S6 między Goleniowem i Koszalinem. To pierwsze stacje paliw otwarte na tym odcinku, a kolejne dwie ruszą za rok. Szukamy też dzierżawcy na MOP-y Przybiernów na S3 Brzozowo – Miękowo.

Parkingi i toalety w ramach budowy drogi

W trakcie realizacji S6 Goleniów – Koszalin powstały dwie pary MOP-ów kategorii II, na których przewidziano rezerwę pod budowę stacji paliw i restauracji, Wyszogóra oraz Jarkowo. Powstała również para MOP-ów Tymień kategorii I (tu nie przewiduje się budowy stacji paliw) między Kołobrzegiem i Koszalinem. Na MOP-ach w ramach budowy drogi powstały jezdnie manewrowe, parkingi, toalety i tereny odpoczynku. Kierowcy mogli korzystać z tych obiektów po zakończeniu realizacji drogi.

Dzierżawa MOP – dodatkowe środki na inwestycje drogowe

Zadanie rozbudowy MOP-ów kategorii II o stacje paliw i restauracje oraz prowadzenie tych obiektów przez 20 lat jest powierzane wybranemu w przetargu dzierżawcy. Za możliwość prowadzenia działalności na MOP dzierżawca płaci ustalony na etapie przetargu czynsz podstawowy oraz czynsz od przychodów. Dochody z dzierżawy MOP zasilają Krajowy Fundusz Drogowy, który finansuje inwestycje drogowe. 

Przetarg na MOP Przybiernów

Na oddanym do ruchu w ubiegłym roku odcinku S3 Brzozowo – Miękowo powstały MOP-y Przybiernów Zachód i Wschód (z rezerwą pod stację paliw i restaurację). Właśnie rozpoczęliśmy przetarg na wyłonienie ich dzierżawcy, na oferty czekamy do 21 lipca br. W przetargu będą mogły wystartować podmioty prowadzące minimum trzy stacje paliw przez 3 lata, które uzyskały średni roczny przychód za ostatnie dwa lata nie mniejszy niż 10 mln zł. O wyborze ofert będzie decydowała wysokość miesięcznego czynszu podstawowego (nie mniejszy niż 15 tys. zł. za MOP).

Kolejne MOP-y w województwie zachodniopomorskim

Na budowanym odcinku drogi S3 Świnoujście – Troszyn powstanie para MOP-ów Dargobądz, z rezerwą pod stacje paliw i restauracje. Również na drodze S11 pomiędzy Koszalinem i Bobolicami, gdzie budowa ruszyła w ubiegłym roku, będą MOP-y. Para MOP-ów kategorii II, zrezerwą pod stacje paliw i restauracje, powstanie w pobliżu węzła Koszalin Zachód, a w rejonie węzła Kłanino para MOP-ów kategorii I. . Budowa kolejnych MOP-ów przewidziana jest również w ramach następnych inwestycji – budowy drogi S6 Koszalin – Słupsk, S11 Bobolice – Szczecinek, S10 Szczecin – Piła, czy Zachodniej Obwodnicy Szczecina w ciągu S6.

Informacja GDDKiA

Podobny artykuł

Nowy wiadukt na węźle drogowym Szczecin Kijewo otwarty

 

Dodaj komentarz