Nowy Wojewoda już pracuje – Spotkanie z dyrektorami szpitali Pomorza Zachodniego

Wojewoda zachodniopomorski Zbigniew Bogucki spotkał się on-line z dyrektorami szpitali Pomorza Zachodniego zaangażowanymi w leczenie pacjentów chorych na COVID-19 i podziękował środowisku medycznemu  za dotychczas wykonaną pracę. W spotkaniu uczestniczył także wicewojewoda Marek Subocz, prof. Miłosz Parczewski, konsultant wojewódzki ds. chorób zakaźnych, Marcin Sygut, dyrektor Samodzielnego Publicznego Szpitala Klinicznego Nr 2 PUM w Szczecinie i pełnomocnik wojewody ds. tworzenia szpitali tymczasowych oraz Agnieszka Pietraszewska-Macheta, p.o. dyr. zachodniopomorskiego oddziału NFZ.

Wojewoda Zbigniew Bogucki przedstawił dyrektorom szpitali plan działań związanych z walką z pandemią na najbliższe tygodnie.

– Jesteśmy w czasie niełatwym, ale stabilnym. Analiza liczby zachorowań w naszym województwie w ostatnich dniach wykazuje trend spadkowy. Mamy również bezpieczną rezerwę wolnych łóżek dla pacjentów z COVID19 – mówił wojewoda Zbigniew Bogucki – Plan działania na najbliższe tygodnie wiąże się z częściowym uwalnianiem łóżek covidowych w niektórych szpitalach. Takie decyzje wydałem już odnośnie szpitali w Choszcznie, Sławnie, Pyrzycach, Stargardzie i Koszalinie. W ciągu dwóch tygodni, w zależności od liczby nowych zachorowań i liczby hospitalizowanych pacjentów, planujemy zwolnić w województwie około 160 łóżek covidowych. W pierwszej kolejności uwalniane będą łóżka na oddziałach internistycznych i chirurgicznych, czyli tam, gdzie potrzeby leczenia pacjentów z innymi schorzeniami są najpilniejsze.

 

Wojewoda dodał, że wraz z procesem zwalniania łóżek w szpitalach na terenie Pomorza Zachodniego, uruchamiany będzie w sposób sektorowy (etapowy) szpital tymczasowy w budynku M na Pomorzanach.

– Docelowo będą tam 162 łóżka, w pierwszej kolejności uruchomimy 56 łóżek tlenowych i 10 respiratorowych. Otwarcie szpitala planujemy w połowie grudnia – dodał Marcin Sygut, dyrektor SPSK 2 i pełnomocnik wojewody ds. szpitali tymczasowych.

Prace budowlane w szpitalu tymczasowym z lokalizacją w hali Netto Areny dobiegają końca. Ten szpital ma pełnić role szpitala rezerwowego (pasywnego), który uruchamiany będzie w dalszej kolejności, dopiero wówczas, gdy skończy się rezerwa łóżek dla pacjentów z COVID-19 w szpitalu SPSK-2.

Dodaj komentarz