Fundacja DKMS – akcja rejestracji dawców dla mieszkanki Goleniowa

Szanowni Państwo,

Fundacja DKMS po raz kolejny organizuje akcję rejestracji potencjalnych Dawców komórek macierzystych krwi i szpiku na terenie Goleniowa. Tym razem w nowych warunkach, ponieważ ze względu na Covid-19 dużą część działań  przenosimy do Internetu. Mieszkańcy Goleniowa wielokrotnie okazali solidarność z osobami chorymi na nowotwory krwi tłumnie rejestrując się w bazie potencjalnych Dawców Szpiku. W sumie na akcjach odbywających się na terenie miejscowości  zarejestrowało się już 2213 potencjalnych dawców z czego 12 osób dało szansę chorym Pacjentom oddając komórki macierzyste lub szpik.

Tym razem akcja dedykowana jest Pani Joannie Piętce – Lewandowskiej – nauczycielce języka polskiego z Zespołu szkół nr 1 w Goleniowie, u której w czerwcu zdiagnozowano ostrą białaczkę szpikową. Na dzień dzisiejszy Pani Joanna   przebywa w szpitalu, jest w trakcie chemioterapii i nie wykluczone, że jedyną dla Niej szansą może okazać się przeszczepienie szpiku od Dawcy niespokrewnionego. Zgłosiła się do Nas Pani Barbara  Szwarc, koleżanka Pani Joanny również nauczycielka i wspólnie zapoczątkowałyśmy akcje rejestracji w 5 szkołach na terenie Goleniowa ( np. http://zs1goleniow.edu.pl/aktualnosci,szukamy-dawcy-szpiku-dla-pani-joanny-pietki—lewandowskiej-nauczycielki-naszej-szkoly,1724.html ).

Nauczycielka języka polskiego z Goleniowa walczy z ostrą białaczką szpikową. Uczniowie i bliscy organizują akcje rejestracji dawców do bazy Fundacji DKMS:

Podaruj część siebie drugiemu człowiekowi!

Asia od wielu lat jest wolontariuszką Fundacji DKMS. Z zawodu i zamiłowania jest nauczycielką języka polskiego i wraz z koleżankami z grona pedagogicznego organizowała wiele akcji rejestracji Dawców w swojej szkole. Nigdy nie przypuszczała, że role się odwrócą i kolejna akcja odbędzie się dla Niej. Od lutego 2019 roku to Asi jest Pacjentką.

Historia choroby Asi jest długa. Po zrobieniu badań kontrolnych w zeszłym roku okazało się, że ma podwyższoną ilość białych krwinek, a po wykonaniu dalszych badań została postawiona diagnoza- przewlekła białaczka szpikowa. Potem pojawiły się kolejne problemy zdrowotne, a białaczka z przewlekłej przeobraziła się w postać ostrą.
Od czerwca Asia przyjmuje chemioterapię. Niestety po 15 latach musiała zrezygnować z pracy. Codziennie wymaga przetaczania krwi i płytek. Jak tylko stan zdrowia Asi się ustabilizuje lekarze będą decydować o przeszczepieniu szpiku, a żeby było to możliwe potrzebny będzie Dawca.
Pacjentów takich ja Asia jest wielu. Prawdopodobieństwo znalezienia „bliźniaka genetycznego” wynosi od 1:20 000 a przy rzadkim kodzie genetycznym wynosi 1: kilku milionów. Zarejestruj się do bazy Fundacji DKMS bo Twoja pomoc może uratować czyjeś życie, być może jej?

Rejestracja jest bardzo prosta, wystarczy kliknąć w link :  https://www.dkms.pl/pl/pomozmy-asi-znalezc-dawce
i zamówić pakiet rejestracyjny do domu. Gdy pakiet przyjdzie pocztą, należy postępować zgodnie z załączoną instrukcją – pobrać wymaz z wewnętrznej strony policzka na trzy pałeczki oraz uzupełnić i podpisać formularz. Pakiet należy odesłać do Fundacji DKMS. Rejestracja jest całkowicie bezpłatna, a pakiet wystarczy wrzucić do skrzynki pocztowej wykorzystując kopertę zwrotną. Ważne, aby była to świadoma decyzja.
Ponadto każdy, kto chce się pomóc ma możliwość zamówienia tzw. ”Zestawu na 5!” zawierającego 10 pakietów rejestracyjnych, który umożliwia zarejestrowanie znajomych i rodziny. Wystarczy tylko wysłać maila do koordynatora Fundacji DKMS na adres [email protected] w treści maila wpisując imię i nazwisko oraz telefon kontaktowy. Im więcej zarejestrowanych potencjalnych Dawców szpiku, tym większa szansa na znalezienie Dawcy dla wszystkich Pacjentów potrzebujących przeszczepienia od Dawcy niespokrewnionego.

Kto się może zarejestrować?

Do bazy Dawców Fundacji DKMS mogą zarejestrować się wszystkie osoby o dobrym stanie zdrowia, między 18, a 55 rokiem życia, świadome i wyrażające zgodę na obie metody pobrania.

Są dwie metody pobrania materiału genetycznego do przeszczepienia
Pobranie komórek macierzystych z krwi obwodowej
(85% wszystkich pobrań)

Pobranie szpiku z talerza kości biodrowej
(15% wszystkich pobrań)

Okażmy wsparcie Asi i Innym!
Asia się nie poddaję. Skąd czerpię siłę na walkę z chorobą? Wspiera ją mąż Tomasz i 12 letnia córka Hania. Ma dla kogo żyć! Pozwól jej znów cieszyć się życiem zawodowym, realizować plany, podróże i spełniać marzenia ze swoją rodziną.
Daj szansę na drugie życie, zarejestruj się do Fundacji DKMS, może to Ty jesteś poszukiwanym bliźniakiem genetycznym?
Na oddziałach hematologicznych są tysiące osób, które zmagają się z nowotworem krwi. Szacuje się, że w Polsce co 40 minut ktoś słyszy taką diagnozę, co daje ponad 13 000 osób rocznie. Blisko 700 Pacjentów kwalifikowanych jest do przeszczepienia szpiku od Dawcy niespokrewnionego. Wszystkie te osoby potrzebują Twojej pomocy.

Kontakt:

Justyna Rogowiec – Fundacja DKMS, e-mail: [email protected], tel.: +48 668 669 327

 

Dodaj komentarz