Jakiś czas temu nieznany sprawca vel sprawcy dokonali poprawienia szpecącego centrum miasta muralu, na murze amfiteatru.

Dwa lata temu pisaliśmy o samym “dziele” tak :

“Mowa o muralu który według jednych zdobi a według innych szpeci mur wokół amfiteatru. Już nawet z tego tylko powodu, pewnym jest, że dzieli mieszkańców Goleniowa. A szkoda. Sztuka powinna łączyć a nie dzielić, powinna nas ubogacać , uskrzydlać , dawać a nie odbierać. Niestety w przypadku muralu który w ocenie wielu mieszkańców ma satanistyczny wydźwięk , ciężko o znalezienie pozytywnych aspektów “straszydła”

2018 rok

Niewątpliwie jakiś walor artystyczny “straszydło” posiada – pod względem technicznym jest ono wykonane dobrze – czy jednak tylko tego powinniśmy oczekiwać od sztuki? Pół biedy jeśli przekaz jest nastawiony neutralnie – a więc nie ma do przekazania nic więcej poza estetyką dzieła, wówczas przynajmniej cieszy oko, w tym jednak przypadku przekaz jest wyraźnie negatywny. Kto nie przyjrzał się temu dziełu temu mogły ulecieć rogi namalowane na jednym z wizerunków, napis “satans ville ” – w tłumaczeniu miasto szatana , trzy szóstki ( w tym jedna niejako zamalowana) , dla zorientowanych nawet nie przypadkowe jest także namalowane serce z rogami – oznacza satanistyczny symbol odwróconego pentagramu. Jednym słowem mamy do czynienia z całym zestawem promującym satanistyczną ideologie.

Dziwi nas – choć juz nie zaskakuje, że napisy miasto szatana ( satans ville) , diabelskie rogi , trzy szóstki, odwrócony pentagram – jednym słowem symbole satanistyczne , nie są dla burmistrza formalnie deklarującego się za katolika niczym zdrożnym. Nie jestem zaskoczony gdyż bez sprzeciwu z jego strony doszło do zorganizowania w 2016 roku koncertu w Goleniowie na którym jednym z “artystów” miał być Adam Darski – Nergal – powszechnie znany z aktu podarcia Biblii na scenie. To właśnie wówczas po raz pierwszy można było zobaczyć na ulotkach i reklamach – sprofanowany ( w opinii wielu Goleniowian) herb miasta – dokładnie taki jaki obecnie widnieje na murze amfiteatru.” – http://goleniow.net.pl/news.php?extend.7724

W ostatnim czasie, zapewne w czynie społecznym nieznana niewidzialna ręka dokonała poprawienia “dzieła” i zamalowała najbardziej hańbiące i uderzające w katolików znaki. Ze swej strony dziękujemy. Jak się wydaje, honor miasta ocalony.

A.B.

Wersja poprawiona

 

 

 

 

 

Dodaj komentarz