Ministerstwo Infrastruktury informuje:

Ferie zimowe to czas odpoczynku od szkolnych obowiązków. Część dzieci i młodzieży spędzi je w swoich rodzinnych miejscowościach, a inne na zorganizowanych zimowiskach. Uczniowie z pierwszych pięciu województw: lubelskiego, łódzkiego, podkarpackiego, pomorskiego i śląskiego rozpoczynają tegoroczne ferie. W tym samym czasie Inspekcja Transportu Drogowego rozpoczyna akcję „Bezpieczny autokar – ferie 2023”, w trakcie której szczegółowo kontrolowane będą autokary wycieczkowe. Nad bezpieczeństwem podróżujących będą czuwać również funkcjonariusze Centrum Automatycznego Nadzoru nad Ruchem Drogowym, prowadzący kontrole prędkości w najniebezpieczniejszych miejscach.

O działaniach zapewniających bezpieczeństwo dzieciom i młodzieży wyjeżdżającym na zimowy wypoczynek opowiedzieli 14 stycznia 2023 r. w stolicy Podkarpacia wiceminister infrastruktury Rafał Weber i Główny Inspektor Transportu Drogowego Alvin Gajadhur.

– W okresie ferii spodziewamy się wzmożonego ruchu na drogach, szczególnie na trasach wiodących do zimowych kurortów. Przypominamy więc kierowcom, aby stosowali się do przepisów, zadbali o stan techniczny pojazdów, dostosowali prędkość do panujących warunków drogowych, tak aby zapewnić sobie i innym podróżującym bezpieczeństwo – powiedział wiceminister infrastruktury Rafał Weber.

Kontrole będą prowadzone nie tylko w specjalnie wyznaczonych punktach kontrolnych, ale również w miejscach odjazdu autokarów oraz na głównych szlakach komunikacyjnych i w pobliżu popularnych miejsc zimowego wypoczynku.

Podczas kontroli Inspektorzy zwracają uwagę na stan techniczny pojazdów – ocenie podlega m.in.: stan układów hamulcowego, kierowniczego, wydechowego oraz oświetlenie i ogumienie. To elementy bezpośrednio odpowiadające za bezpieczeństwo pasażerów i pozostałych uczestników ruchu. Sprawdzane są także uprawnienia, czas pracy, trzeźwość i stan psychofizyczny kierowców.

Aby Inspekcja mogła przeprowadzić kontrolę autokaru przed planowym wyjazdem, wystarczy zgłoszenie rodziców, opiekunów dzieci lub organizatora wyjazdu. Niezbędne informacje dotyczące wyjazdu należy przekazać z wyprzedzeniem telefonicznie lub przez e-mail właściwemu miejscowo wojewódzkiemu inspektoratowi transportu drogowego.

W trakcie ubiegłorocznych ferii inspektorzy ITD skontrolowali 775 autobusów. Niespełna 3 proc. kontroli (23 przypadki) zakończyło się zatrzymaniem dowodów rejestracyjnych ze względu na nieprawidłowości stwierdzone w stanie technicznym pojazdów, w tym w 3 przypadkach wydaniem zakazu dalszej jazdy.

Wiceminister Rafał Weber zwrócił się również do osób udających się na indywidualne wyjazdy krajowe i zagraniczne.

– Bezpieczeństwo na drodze w dużej mierze zależy od nas samych. Oprócz sprawdzenia stanu technicznego auta przed wyruszeniem w podróż pamiętajmy, aby dostosować prędkość do warunków jakie zastaniemy na trasie przejazdu. Nadmierna prędkość wciąż jest jedną z głównych przyczyn niebezpiecznych zdarzeń na polskich drogach. Nie wsiadajmy za kierownicę, kiedy jesteśmy zmęczeni, a nasza koncentracja jest obniżona i reakcje opóźnione. Zaplanujmy trasę i przerwy w trakcie jazdy, aby bezpiecznie dotrzeć do celu. Życzę rodzicom, ich dzieciom udanych ferii i bezpiecznych podróży – powiedział.

Podstawowe zasady podróży autokarem

• Podróż powinna być zaplanowana z uwzględnieniem czasu niezbędnego do przeprowadzenia kontroli, czasu pracy kierowcy, postojów.

• Po każdych 4,5 godz. jazdy kierowca powinien zrobić minimum 45-minutową przerwę. Limit dziennej jazdy to 9 godz., który może zostać wydłużony do 10 godz., jednak nie częściej niż dwa razy w tygodniu.

• Autokar, którym podróżują dzieci i młodzież w wieku do lat 18, powinien być oznakowany z przodu i z tyłu tablicami barwy żółtej z czarnym symbolem dzieci.

• Jeśli autokar wyposażony jest w pasy bezpieczeństwa to zarówno kierowca, jak i pasażerowie muszą mieć je zapięte.

• Przejścia w autokarze muszą być wolne. Korzystanie z nich nie może być utrudnione, np. poprzez pozostawione bagaże.

• Pasażerowie powinni przestrzegać podstawowych zasad podczas jazdy. Niebezpieczne jest np.: chodzenie po autokarze w trakcie jazdy, opieranie się o drzwi, głośne zachowanie, które może dekoncentrować kierowcę.

• Należy zachować ostrożność w trakcie postojów, które powinny odbywać się w miejscach do tego wyznaczonych. Nie należy wsiadać lub wysiadać z autokaru od strony jezdni, ani też wychodzić na jezdnię spoza pojazdu.

Inspektorzy zwracają uwagę, aby w trakcie już trwającego wyjazdu, opiekunowie reagowali, kiedy kierowca nie dostosowuje prędkości do panujących warunków atmosferycznych, nie robi przerw w czasie jazdy lub nie reaguje na potrzebę przerwy sygnalizowaną przez uczestników podróży.

Harmonogram ferii zimowych w 2023 r.

• 16–29 stycznia: woj. lubelskie, łódzkie, podkarpackie, pomorskie, śląskie;

• 23 stycznia–5 lutego: woj. podlaskie, warmińsko-mazurskie;

• 30 stycznia–12 lutego: woj. kujawsko-pomorskie, lubuskie, małopolskie, świętokrzyskie, wielkopolskie;

• 13–26 lutego: woj. dolnośląskie, mazowieckie, opolskie, zachodniopomorskie.

 

UWAGA: komunikat ten publikowany jest w serwisie Goleniow.net bez wprowadzania przez Goleniow.net jakichkolwiek zmian w treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy Prawo prasowe.(Goleniow.net)

GN

 

foto – Inspekcja Transportu Drogowego rozpoczyna akcję „Bezpieczny autokar – ferie 2023”

 

 

Inny ciekawy artykuł

 

OGŁOSZENIA NA NASZEJ STRONIE

 

 

Dodaj komentarz