W dobie drastycznego wzrostu kosztów gazu oraz energii, każda racjonalnie zarządzana jednostka samorządu terytorialnego skupia się na wdrażaniu działań zmierzających do skutecznego zarzadzania energetycznego, tak aby nie ponosić horrendalnych opłat za paliwa służące do dostarczania ciepła na terenie swoje gminy.

W gminie Brojce, na ten przykład, w ramach Gryfickiego Klastra Energii, odbyło się spotkanie w przedmiocie lepszego gospodarzenia energią. Jak ważne jest dziś bezpieczeństwo energetyczne i zielona energia świadczy udział uczestników spotkania z Kołobrzegu, Szczecina, Nowogardu, Maszewa, Opola czy Zabrza ( przedstawicieli Gminy Goleniów BRAK ). Najliczniejszą grupę stanowili oczywiście przedstawiciele firm i samorządu z Powiatu Gryfickiego.

Brojce są położone w centrum Pomorza Zachodniego. Dostajemy dużo zapytań od inwestorów branży logistycznej o wolne tereny. Jednym z warunków jest dostęp do energii wytwarzanej przez OZE. Liczę, że współpraca z Gryfickim Klastrem Energii pozwoli nam przygotować infrastrukturę energetyczną – mówi wójt Brojc Michał Zinowik. 
Można przypuszczać, że spotkanie Gryfickiego Klastra Energii w Brojcach to po wizycie Prezydenta RP Andrzeja Dudy najważniejsze wydarzenie w historii Gminy. Ceny prądu powodują, że temat energii jest bardzo ważny.
Chcemy połączyć przedsiębiorców, samorząd i organizacje pozarządowe w pozyskiwaniu zielonej energii na miejscu. Niebawem będziemy przystępować do krajowego porozumienia klastrów energii. Chcemy wesprzeć obsługę inwestorów OZE w relacjach z lokalną społecznością, by one też korzystały z tych przedsięwzięć – mówi Roman Sowiński lider Gryfickiego Klastra Energii.
Doświadczenie we współpracy na linii lokalny samorząd, inwestor i mieszkańcy ma firma Eprosument SA z Włocławka.  Dobrymi praktykami może się pochwalić też Zklaster ze Zgorzelca. – Klaster to szansa na zakup energii w niższej cenie – mówi Kamil Skonieczny z Prosument Klastra Energii. Region Pomorza Zachodniego jest miejscem, gdzie wytwarza się najwięcej zielonej energii w Polsce.
Uczestnicy konferencji mogli poznać zasady funkcjonowania elektromobilności w odsłonie szwedzkiego producenta samochodów i polskiego producenta autobusów.
O finansowaniu OZE mówili przedstawiciele BGK, ZARR i WFOŚ w Szczecinie.

Tani Eko prąd ? Tak, to możliwe !

Kamila Chilkiewicz – Piwowarska

Dodaj komentarz