Zbrojownia, tron wstydu i inne nowe atrakcje w szczecińskim Zamku

Zamek Książąt Pomorskich w Szczecinie sukcesywnie rozbudowuje swoją ofertę wystawienniczą. Od lipca proponuje zwiedzającym kolejne atrakcje: Zbrojownię z militariami związanymi z czasami Gryfitów, niezwykłą wystawę multimedialną opartą o dzieło sztuki kartograficznej XVI wieku oraz nową aranżację Celi Czarownic z unikatową repliką narzędzia tortur.

Nowa zamkowa ekspozycja – Zbrojownia – dostępna jest dla zwiedzających od 8 lipca. Nawiązuje do rycerskich tradycji związanych ze szczecińską siedzibą Gryfitów, gdzie już w średniowieczu znajdowała się zbrojownia.

Początkowo militaria przechowywano w jednym z pomieszczeń gospodarczych, a po rozbudowie zamku za czasów Jana Fryderyka, składnicę broni urządzono na parterze skrzydła zachodniego – wyjaśnia Renata Zdero z Działu Wystaw Artystycznych Zamku Książąt Pomorskich w Szczecinie. – Paradne zbroje Gryfitów i różne elementy uzbrojenia eksponowano także w kościele zamkowym św. Ottona. W 1616 roku z inicjatywy księcia Filipa II rozpoczęto budowę piątego skrzydła zamkowego z przeznaczeniem na zbiory sztuki, bibliotekę i zbrojownię. Niestety, Książę Filip II nie zdołał ukończyć wymarzonej budowli. Dokonał tego dopiero w 1619 roku jego brat i następca na szczecińskim tronie – Franciszek I. Po śmierci ostatniego władcy z rodu Gryfitów Bogusława XIV i podziale Księstwa Pomorskiego pomiędzy Szwecję a Brandenburgię, dziedzictwo książęcej dynastii uległo rozproszeniu. Duża część zbiorów, w tym słynny dar papieża Aleksandra VI – miecz Bogusława X, bezpowrotnie zniknęła. W zbiorach muzealnych w Niemczech i Szwecji znajdziemy dziś jedynie kilka okazów broni ze znakami własnościowymi książąt pomorskich – podsumowuje Renata Zdero.

W zamkowej Zbrojowni prezentowane są m.in. militaria i broń myśliwska z okresu nowożytnego, użyczone z zasobów Muzeum Narodowego w Kielcach, Muzeum Narodowego w Krakowie, Muzeum Narodowego w Szczecinie oraz Muzeum Pomorza Środkowego w Słupsku. Eksponaty będzie można oglądać w Skrzydle Wschodnim Zamku (wejście J, poziom -2).

O nowe atrakcje wzbogaciła się również stała zamkowa wystawa – Cela Czarownic (Skrzydło Wschodnie, wejście J, poziom -2), związana z postacią oskarżonej o czary pomorskiej szlachcianki Sydonii von Bork. Na wystawie obok projekcji holograficznej prezentującej losy Sydonii, od kilku lat oglądać można repliki szesnasto – i siedemnastowiecznych narzędzi kar i tortur m.in. żelazną dziewicę, maski wstydu, zaciski do miażdżenia kości, kajdany i dyby.

Od tego sezonu zamkową ekspozycję uzupełnia „tron wstydu”, jedno z najbardziej brutalnych narzędzi tortur średniowiecza i wieków późniejszych – informuje Renata Zdero. – Replika urządzenia została zakupiona przez Zamek od antykwariusza w Coburgu.

Dużą popularnością cieszą się historyczne ciekawostki, które zwiedzający od niedawna mogą zabierać sobie na pamiątkę. Stylizowane na druki ulotne sprzed wieków fiszki zawierają m.in. informacje o próbach, jakim poddawane były kobiety oskarżone o czary, a także prezentują specyfikę pracy katów.

Cela Czarownic zyskała także nową aranżację, została wizualnie powiększona i wzbogacona o nowe elementy dekoracyjne – mówi Renata Zdero.

Kolejną nowością dla odwiedzających Zamek będzie multimedialna wystawa Szczecińskie historie – prawdziwe i zmyślone pokazująca szesnastowieczny Szczecin w oparciu o sztych Georga Brauna i Fransa Hogenberga (znanych kartografów, twórców sześciotomowego atlasu miast świata Civitates orbis terrarum). Utrwalona z precyzją panorama miasta ożyje dzięki animacji i możliwościom współczesnej techniki.

Będziemy oglądać stolicę Pomorza z jej wszystkimi detalami i ówczesnymi atrakcjami – zachęca Jolanta Rybkiewicz, kierownik Działu Wystaw Artystycznych Zamku – Ekspozycja przybliży nam czasy Gryfitów i ich świat. Zajrzymy do książęcej siedziby, ratusza i kościoła. Będziemy obserwować mieszkańców w ich codziennym życiu, w czasie pracy i odpoczynku. To wspaniała podróż w czasie i doskonała lekcja historii.

Wystawa dostępna będzie w Cellarium zielarki w Skrzydle Wschodnim (wejście J, poziom -1)

Od 8 lipca na zamkowym dziedzińcu oglądać można wystawę plenerową Zamek książęcy w Szczecinie. Ekspozycja zaprezentuje materiały ikonograficzne związane z zamkiem od czasów średniowiecza do współczesności. M.in. pierwsze znane z rycin przedstawienia zamkowych budowli (E. Sane), widok siedziby książęcej po renesansowej przebudowie za czasów Jana Fryderyka (G. Braun, F. Hogenberg) i rozbudowie o skrzydło muzealne Filipa II (M. Merian). Ukazane zostaną także losy zamku za panowania szwedzkiego (J. Zeuner) oraz jego przekształcenia w czasach pruskich (A. Most) i niemieckich (fotografie archiwalne). Nie zabraknie fotografii dokumentujących wojenne zniszczenia i powojenną odbudowę obiektu. Wystawę zamknie opis przeprowadzonej w latach 2014 – 2015 modernizacji skrzydła północnego zamku.

 

Oprac. Maria Witkowska

Foto: Agnieszka Stańczyk i Damian Garecki

Dodaj komentarz