Wspólny kurs samorządów i Przedsiębiorstwa Państwowego „Porty Lotnicze”

Lotnisko Szczecin-Goleniów to znaczący element polskiej infrastruktury lotniczej, który będzie się rozwijał dzięki wspólnemu zaangażowaniu Przedsiębiorstwa Państwowego „Porty Lotnicze”, miasta Szczecin, województwa zachodniopomorskiego oraz gminy Goleniów. Takie stanowisko wypracowali wspólnicy spółki zarządzającej zachodniopomorskim portem podczas spotkania dotyczącego jego przyszłości. Zależy ona również od uzyskania notyfikacji Komisji Europejskiej, dzięki której szczeciński port będzie mógł uzyskać pomoc operacyjną ze strony samorządu oraz inwestycyjną od PPL.

Udziałowcy lotniska Szczecin-Goleniów zgodnie zadeklarowali gotowość do kontynuowania realizowanego programu inwestycyjnego oraz dalszej współpracy biznesowej. Wszystkim stronom zależy na zapewnieniu optymalnych warunków do dalszego funkcjonowania portu. 

Przedstawiciele Przedsiębiorstwa Państwowego „Porty Lotnicze” – głównego udziałowca portu Szczecin-Goleniów – podkreślili, że to szczególne miejsce krajowej struktury portów lotniczych, z którym PPL wiąże poważne plany

– Lotnisko Szczecin-Goleniów ma dla nas znaczenie strategiczne. To jeden z najważniejszych punktów na komunikacyjnej mapie Polski, który w przyszłości doskonale wpisze się w siatkę lotnisk zasilających Centralny Port Komunikacyjny. Jako inwestor branżowy będziemy wspierać działania spółki, a nasza pomoc będzie miała charakter zarówno inwestycyjny, jak i biznesowy – powiedział Stanisław Wojtera, prezes PPL.

Jako podmiot, który w największym stopniu inwestuje w funkcjonowanie portu, podtrzymujemy wolę dalszej współpracy. Cieszy konstruktywne podejście PPL, które jako największy udziałowiec dostrzega konieczność rozbudowy lotniska ze względu na wymóg zapewnienia stosownego poziomu bezpieczeństwa i komfortu prowadzonych operacji lotniczych. Teraz trzeba jak najszybciej prze procedować notyfikację pomocy publicznej, by już bez przeszkód rozpocząć procesy inwestycyjne. Deklaracja o uruchomieniu finansowania natychmiast po otrzymaniu zielonego światła z Brukseli pozwala wierzyć, że długo oczekiwana inwestycja w goleniowskim porcie lotniczym wkrótce stanie się faktem. Jestem przekonany, że wspólnie uda się nam wypracować rozwiązania pozwalające na zapewnienie zgodności z prawem planowanego finansowania – mówi Olgierd Geblewicz, Marszałek Województwa Zachodniopomorskiego.

Lotnisko Szczecin-Goleniów zapewnia mieszkańcom Pomorza Zachodniego połączenie lotnicze nie tylko z Europą, lecz także – poprzez hub w Warszawie – z resztą świata.

Dla Szczecina i jego aglomeracji posiadanie lotniska jest kluczowe. Jako miasto konsekwentnie wspieramy jego rozwój, dlatego cieszę się, że wszyscy wspólnicy są zgodni. Liczę, że dzięki wspólnym staraniom będziemy mieli lotnisko, które będzie wizytówką miasta i regionu oraz z roku na rok będzie obsługiwać coraz więcej pasażerów, a także będzie ważnym punktem na mapie dla transportów cargo – powiedział Piotr Krzystek, prezydent Szczecina.

Wspólnikami spółki Port Lotniczy Szczecin-Goleniów są Przedsiębiorstwo Państwowe „Porty Lotnicze” (39,10%), gmina miasto Szczecin (37,02%), województwo zachodniopomorskie (21,38%) oraz gmina Goleniów (2,50%).

 

Urząd Marszałkowski Województwa Zachodniopomorskiego
Biuro Prasowe

 

foto:airport.com.pl

Dodaj komentarz