Bezmyślność i głupota przyczyną groźnego wypadku – Video

Z informacji uzyskanych od Oficera Prasowego Komendanty Powiatowej Policji w Goleniowie mł.asp. Anna Dygas wynika, że w sylwestrową noc służba policjantów na terenie KPP przebiegła bez drastycznych i tragicznych wydarzań i była wyjątkowo spokojna.

W całej Polsce odnotowano o wiele mniej tragicznych zdarzeń niż w latach ubiegłych. Do wyjątkowego zdarzenia doszło na ul. Poznańskiej w Kościanie w noc sylwestrowo-noworoczną ok. godz. 00:15. gdzie 40-letni mężczyzna podczas odpalenia fajerwerków uległ potrąceniu przez busa.

 

– Myślę, że po dzisiejszej nocy ten pan nauczył się, że środek ulicy to nie jest dobre miejsce na fajerwerki – informuje Andrzej Borowiak, rzecznik prasowy policji w Poznaniu

Z ustaleń miejscowej Policji wynika, że poszkodowany w chwili odpalania fajerwerków znajdował się na jezdni i poza przejściem dla pieszych. Prowadzący pojazd typu bus, 35-letni mężczyzna, nie zauważył nachylonej nad fajerwerkami osoby ubranej na czarno. W dodatku nad drogą unosiła się lekka mgła. Potrącony przetransportowany został do szpitala w Kościanie. Na szczęście doznał jedynie złamania obojczyka i niegroźnych potłuczeń. Kierowca był trzeźwy. Dokładne okoliczności i szczegóły zdarzenia wyjaśni natomiast kościańska policja.
W tym wypadku kolejny raz dała o sobie znać beztroska i głupota ludzka, jezdnia to nie plac zabaw.  Zrozumieć można by jeszcze dziecko lecz w tym wypadku nie ma wytłumaczenia dla poszkodowanego.

Do tragicznego zdarzenia z udziałem dziecka doszło w Międzyrzeczu. W sylwestra do szpitala klinicznego nr 1 w Szczecinie przetransportowano chłopczyka w wieku 4 lat, w którego rękach wybuchła petarda.

Według informacji Oficera Prasowego st. asp. Justyny Łętowskiej z komendy policji w Międzyrzeczu, 4-letni chłopiec stracił dwa palce po tym, jak odpalił petardę, którą znalazł w domu. Policjanci prowadzą dochodzenie w tej sprawie pod kątem narażenia dziecka na niebezpieczeństwo. Mundurowi wyjaśniają przyczyny i okoliczności tego zdarzenia.

 

Przypominamy:

Używanie petard i fajerwerków może stwarzać sytuacje, w których dochodzi do bezpośredniego zagrożenia dla zdrowia i życia człowieka. Przypominamy, aby zachować wszelkie środki ostrożności i pamiętać o zasadach bezpieczeństwa, które mogą uchronić nas przed nieszczęśliwymi wypadkami. Nade wszystko przypominamy, że niewybaczalne jest pozostawianie środków pirotechnicznych w taki sposób, aby miały do nich dostęp dzieci. Wręcz czynem kryminalnym jest pozwalanie małym dzieciom na samodzielne posługiwanie się fajerwerkami.

Pamiętajmy:

– kupujmy fajerwerki tylko w licencjonowanych punktach,

– petardy należy zabezpieczyć w mieszkaniu w taki sposób, aby nie miały do nich dostępu dzieci oraz niepowołane osoby,

– należy zapoznać się dokładnie z instrukcją zakupionego towaru,

– odpalanie fajerwerków może odbywać się wyłącznie pod nadzorem osoby dorosłej,

– nie należy rzucać petard pod nogi innych osób, pod okna mieszkań, w rejon samochodów, w kierunku zwierząt,

– nie należy odpalać ich w pomieszczeniach zamkniętych,

– sprzedaż materiałów pirotechnicznych osobom poniżej 18 roku jest przestępstwem zagrożonym karą grzywny, ograniczenia wolności lub pozbawienia wolności do lat 2,

– za stwarzanie zagrożenia przy posługiwaniu się wyrobami pirotechnicznymi grożą kary aresztu, grzywny lub pozbawienia wolności.

 

Andrzej Bugajski

Dodaj komentarz