Bezpłatna oferta Opery dla szkół. Uwaga dyrektorzy i nauczyciele.

Od października Opera na Zamku w Szczecinie organizuje kolejne wyjazdowe, bezpłatne warsztaty dla dzieci „Bliżej opery”. Serdecznie zapraszamy!

Jeśli nie możecie przyjść do opery, to opera przyjdzie do Was!
Już w październiku startuje druga edycja wyjazdowych warsztatów edukacyjnych „Bliżej opery”. To propozycja dla dzieci i młodzieży mieszkającej poza Szczecinem, na terenie województwa zachodniopomorskiego. Projekt dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury. Celem warsztatów jest zapoznanie uczestników z operą szczecińską  –  jedyną taką instytucją kultury w regionie. W otoczeniu manekinów z kostiumami, elementów scenografii i barwnych plansz ze zdjęciami ze spektakli uczestnicy warsztatów przeniosą się do tajemniczego świata opery. Dowiedzą się, czym jest opera, co można w niej obejrzeć, i kto tu pracuje. Odbędą wirtualny spacer po teatrze. Zajrzą do kabiny realizatorów, pracowni krawieckiej i w kulisy. Zasiądą na widowni, wejdą na scenę i do orkiestronu. Usłyszą, czym są sztankiety, ile waży kurtyna oraz kim jest inspicjent. Zobaczą, jak powstaje scenografia i kostiumy do spektakli. Podpatrzą ćwiczących tancerzy, muzyków, śpiewaków i chórzystów. Przejdą się po eleganckim foyer oraz zejdą do podziemi opery, gdzie kryją się zamkowe fundamenty. Odkryją wiele tajemnic i ciekawostek. Będą także świadkami montażu scenografii i charakteryzacji postaci. Usłyszą śpiew operowy oraz poznają rodzaje głosów. Po projekcji spotkają się z zaproszonym gościem – artystą, który opowie o swojej pracy i odpowie na pytania. Na koniec warsztatów uczestnicy wspólnie podsumują zdobytą wiedzę zebraną w kolorowym folderze.

Warsztaty “Bliżej opery” prowadzi wykwalifikowana kadra:

Anna Basek – autorka i prowadząca warsztaty “Tajemniczy świat opery”  oraz “Poczuj Operę” w Operze na Zamku, działająca w stowarzyszeniu “Nie ma bym” przy organizacji warsztatów rozwojowych dla mieszkanek Szczecina. Prowadziła zajęcia dla dzieci z matematyki, fizyki i statystyki.
Marta Peszko – autorka i prowadząca warsztaty “Tajemniczy świat opery”  oraz “Poczuj Operę” w Operze na Zamku, prowadziła m.in. zajęcia plastyczne w świetlicach środowiskowych i zajęcia z historii sztuki w ramach Szczecińskiego Humanistycznego Uniwersytetu Młodych.
Do zobaczenia!

 

Terminy:

PAŹDZIERNIK:

19.10 (poniedziałek) – Widuchowa

26.10 (poniedziałek) – Borne Sulinowo

LISTOPAD

7.11 (sobota) – Kołobrzeg

9.11 (poniedziałek) – Pyrzyce

16.11 (poniedziałek) – Gryfice

23.11 (poniedziałek) – Nowogard

GRUDZIEŃ

5.12 (sobota) – Drawsko Pomorskie

Projekt plakatu: Agata Pełechaty

Za organizację grup odpowiedzialni są partnerzy projektu. Więcej: http://www.opera.szczecin.pl/poza-scena/projekty/blizej-opery-2

Projekt dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

 

 

 

 

 (red.)

Dodaj komentarz