Wiosna w Szczecinie: Krokusy, Platanowce i Piękno Zielonych Przestrzeni
Poniedziałkowe popołudnie, 10 marca 2025 roku, w Szczecinie, okazało się prawdziwym świętem wiosny. Ciepła, niemal letnia temperatura przekraczająca 20 stopni Celsjusza sprawiła, że miasto ożyło. Wśród malowniczych zakątków Szczecina, najbardziej zachwycały w tym dniu Jasne Błonia, Park Kasprowicza oraz urokliwe alejki, które z każdą chwilą stawały się coraz bardziej kolorowe dzięki kwitnącym krokusom.
Jasne Błonia – Historia i Przemiany
Jasne Błonia to jedno z najbardziej znanych miejsc w Szczecinie. Zajmujący blisko 25 hektarów przestrzeni park z wieloma alejkami spacerowymi, rzeźbami i pomnikami, od wieków stanowi centralny punkt w życiu miasta. Zostały one założone w 1843 roku, kiedy to ówczesny prezydent miasta, Johann Gottfried Trost, postanowił stworzyć przestronny park w miejscu dawnych terenów wojskowych.
Przestrzeń Jasnych Błoni, oprócz znaczenia estetycznego, miała również funkcję militarną, jednak po II wojnie światowej stała się miejscem odpoczynku i relaksu dla mieszkańców Szczecina. To tu, na szerokich trawnikach, przyciągają wzrok monumentalne pomniki, takie jak Pomnik 3 Orłów, który upamiętnia zasługi Polaków w walce o niepodległość. Spacerując po alejach Jasnych Błoni, można poczuć ducha historii miasta, a także podziwiać piękne, wiekowe platanowce, które zdobią ten park od wielu lat. Drzewa te, liczące sobie ponad sto lat, są symbolem wytrwałości i długowieczności.
Platanowce w Szczecinie
Platanowce to wyjątkowe drzewa, które zdominowały krajobraz Jasnych Błoni. Ich charakterystyczna kora, łatwa do rozpoznania przez łuszczącą się skórkę, nadaje tym drzewom niesamowity, niemal baśniowy wygląd. W Polsce platanowce występują stosunkowo rzadko, a w Szczecinie mają szczególne miejsce. Zostały zasadzone właśnie w XIX wieku, kiedy to sprowadzono je z innych zakątków Europy, a dzisiaj stanowią ważny element lokalnej roślinności. Są symbolem odporności na zmiany, co doskonale współgra z bogatą historią Szczecina.
Wiosna na Jasnych Błoniach – Krokusy i Kwitnąca Przyroda
Wiosna w Szczecinie to również czas, kiedy na Jasnych Błoniach pojawiają się setki krokusów. Ich purpurowe i białe kwiaty stanowią pierwszą oznakę nadchodzącej wiosny. W 2025 roku, w połowie marca, ta wyjątkowa roślina była już w pełnym rozkwicie. Krokusy, które od lat zdobią trawniki tego parku, zostały zasadzony przez władze miasta w ramach projektu rewitalizacji terenów parkowych w latach 90. XX wieku. Od tamtego czasu co roku przyciągają one tłumy mieszkańców oraz turystów, którzy spędzają czas na podziwianiu tych malowniczych, wiosennych kwiatów.
Spacerując po Jasnych Błoniach, można było podziwiać nie tylko kwitnące krokusy, ale także w pełni rozbudzoną przyrodę, w tym platany, które teraz dostrzegają promienie wiosennego słońca. Przechodząc obok Pomnika 3 Orłów, turyści i mieszkańcy Szczecina zatrzymywali się na chwilę w zadumie, a następnie kierowali swoje kroki w stronę trawnika, gdzie dzieci bawiły się na świeżym powietrzu, a dorośli odpoczywali na kocach, ciesząc się słońcem.
Park Kasprowicza – Zieleniejąca Oaza
Kolejnym miejscem, które w tym dniu przyciągało miłośników natury, był Park Kasprowicza. To jedno z najpiękniejszych miejsc w Szczecinie, z bogatą roślinnością i malowniczymi alejkami spacerowymi. Park został założony w 1911 roku, a od tamtej pory stał się prawdziwą oazą w sercu miasta. Ciekawe kompozycje drzew, liczne stawy i fontanny tworzą niepowtarzalny klimat, a wiosną teren ten wypełnia się kolorami kwitnących roślin i dźwiękami budzącej się przyrody. Tego dnia Park Kasprowicza był pełen spacerujących ludzi, rodzin z dziećmi, którzy spędzali czas na świeżym powietrzu. Ciepła wiosna sprawiła, że w tym miejscu panowała niemal letnia atmosfera.
Balonowy Targ na Jasnych Błoniach
Nie można zapomnieć o barwnych sprzedawcach balonów, zabawek i przekąsek, którzy tego dnia rozstawili swoje stoiska na Jasnych Błoniach. Kolorowe balony fruwające nad głowami spacerujących, śmiech bawiących się dzieci, a także dźwięki dzwonków przyciągających uwagę przechodniów, tworzyły niepowtarzalny klimat tego wiosennego dnia. Turyści i mieszkańcy Szczecina zatrzymywali się, by kupić coś do zjedzenia, zrobili zdjęcia, a potem relaksowali się na trawie, podziwiając otaczający ich świat.
Połączenie przyrody, wiosennego słońca i kolorów kwiatów w takich miejscach jak Jasne Błonia i Park Kasprowicza sprawiło, że miasto w pełni odżyło. Wspaniałe alejki krokusów, wiekowe platanowce oraz promienie słońca rozświetlające miejską zieleń to obraz, który na długo pozostanie w pamięci tych, którzy tego dnia wybrali się na spacer po Szczecinie. Wiosna, pełna życia i nadziei, zagościła w sercu miasta, przywracając mu świeżość i energię. Te właśnie urokliwe momenty są wdzięcznym tematem dla fotografów jednym z nich jest nasz fotoreporter Marinero , który ujął na zdjęciach to co opisaliśmy.
Zapraszamy do zobaczenia Galerii Foto
Andrzej Bugajski
Foto: Marinero
.
.
.