Dziś w kościele katolickim obchodzimy święto Objawienia Pańskiego inaczej, Epifania – uroczystość mająca uczcić objawienie się Boga człowiekowi, oraz pozwalająca na rozumne poznanie Boga. Według tradycji zapisanej w ewangelii w tym dniu Mędrcy ze Wschodu przybyli do Betlejem miejsca narodzin Syna Bożego, aby oddać pokłon Jezusowi.
Nieodłącznym symbolem nawiedzenia przez mędrców jest obdarowanie dzieciątka darami, jak również chrzest Chrystusa w Jordanie oraz związany z tym cud przemienienia wody w wino w Kanie Galilejskiej. W kościele rzymskokatolickim jest to jedno ze świąt nakazanych.
W tradycji polskiej, Objawienie Pańskie nazywane jest potocznie świętem Trzech Króli.
“Zwyczaj święcenia tego dnia złota i kadzidła wykształcił się na przełomie wieków XV i XVI wieku. Poświęcanym kadzidłem, którym była żywica z jałowca, okadzano domy i obejście, co miało znaczenie symbolicznego zabezpieczenia go przed chorobami i nieszczęściami. W tym samym celu poświęconym złotem dotykano całej szyi.
Po uroczystym obiedzie podawano ciasto z migdałem. Ten, kto go odnalazł w swoim kawałku, zostawał „królem migdałowym”. Znany był też zwyczaj chodzenia dzieci z gwiazdą, które pukając do domów, otrzymywały rogale, zwane „szczodrakami”. Śpiewano przy tym kolędy o Trzech Królach. Przy kościołach stały stragany, sprzedawano kadzidło i kredę.
Od XVIII wieku upowszechnił się także zwyczaj święcenia kredy, którą zwyczajowo w święto Trzech Króli na drzwiach wejściowych w wielu domach katolickich pisano litery: C†M†B lub K+M+B oraz datę bieżącego roku. Litery te są skrótem od łacińskiego życzenia Christus Mansionem Benedicat (Niech Chrystus błogosławi temu domowi), choć święty Augustyn tłumaczy je jako Christus Multorum Benefactor (Chrystus dobroczyńcą wielu) albo skrótem imion trzech mędrców przekazanych przez legendę średniowieczną: Kacpra, Melchiora i Baltazara. Znana jest także interpretacja skrótu C†M†B jako pierwszych liter łacińskich nazw trzech zbawczych zdarzeń świętowanych w Epifanię: Cogitum – Matrimonium – Baptisma (łac. Poznanie – Wesele – Chrzest).
Dzień ten był również zakończeniem okresu Godów, który rozpoczyna się w pierwszym dniu święta Bożego Narodzenia, a jednocześnie początkiem karnawału. W polskiej tradycji ludowej dzień ten był czasem kolędowania przebierańców, którzy jako Trzej Królowie z towarzyszącymi im innymi postaciami odwiedzali okoliczne domy z życzeniami pomyślności i odtwarzali sceny przybycia do Betlejem. Współcześnie zwyczaj ten funkcjonuje w Sopotni Małej, gdzie kolędowanie trwa aż trzy dni.” – Wikipedia
Andrzej Bugajski
https://goleniow.net/2021/12/24/piekne-wiersze-wigilijne-wybor-redakcji/