11 listopada można obchodzić na różne sposoby. Nasza redakcja proponuje aby osoby znane z udziału w życiu społecznym podzieliły się swoimi poglądami na ten temat.

Jako drugi na naszą propozycję odpowiedział Pan Zastępca Burmistrza Miasta i Gminy Goleniów Pan Tomasz Banach:

 

11 listopada 1918 roku godzina 11.00 – zakończenie I Wojny Światowej to przełom dla Polski. Od tego czasu minęło kilka pokoleń i rozumienie tego faktu jest bardzo indywidualne dla każdego Polaka.
Moją refleksję budzi fakt, że przede wszystkim to święto JEST obchodzone w wolnym kraju. Nie chciałbym dawać, ani tym bardziej zabierać komukolwiek możliwości swojej osobistej formy celebrowania tego dnia. Uważam też, że nie wolno z kolei narzucać swoich poglądów innym. Niewątpliwie należy się hołd tym którzy przyczynili się odzyskania niepodległości. Tak więc symboliczne składanie kwiatów pod pomnikami i w miejscach pamięci narodowej jest bardzo ważne.
Istotą ŚWIĘTOWANIA jest okazywanie radości i oddawanie się przyjemnościom. Dlatego też po ponad stu latach od zaistnienia tego faktu celebrowanie winno mieć charakter wyjątkowy – refleksji, zadumy, hołdu, więzi społecznych, pamięci… . Uważam, że nie powinno się włączać do obchodów tego dnia bieżącej polityki i jak Pani to trafnie ujęła w swoim pytaniu – “zaogniania konfliktów między obywatelami”. Tak jak w Wigilię zasiadamy do wspólnego rodzinnego stołu zostawiając przed drzwiami wszelkie konflikty i różnice, tak chciałbym żeby i to Święto miało podobny charakter. W moim przekonaniu wykorzystywanie tego dnia dla demonstrowania partykularnych poglądów, polityki czy bieżących problemów wręcz szkodzi powadze tego święta.
… i dlatego co roku odkąd znalazłem się w Goleniowie uczestniczę aktywnie w sportowym (  ) celebrowaniu poprzez udział w “Goleniowskiej Mili Niepodległości”, a wieczorem spotykam się prywatnie na kameralnym śpiewaniu pieśni patriotycznych w gronie kilkudziesięciu bliskich znajomych.

Z-ca Burmistrz Miasta i Gminy Goleniów

Tomasz Banach

Burmistrz refleksyjnie o 11 listopada

 

Dodaj komentarz