Pierwszy w Polsce terminal instalacyjny zlokalizowany w Świnoujściu oraz fabryka turbin Vestas w Szczecinie to nowe inwestycje związane z morską farmą wiatrową Baltic Power. Wspólny projekt Grupy ORLEN i Northland Power wykorzysta 76 nowoczesnych turbin o mocy 15 MW firmy Vestas, których elementy będą produkowane w nowej fabryce w Szczecinie. Fabryka turbin, która zatrudni nawet 700 osób, zostanie ukończona w 2024 roku, natomiast terminal instalacyjny Grupy ORLEN w Porcie Świnoujście rozpocznie pracę w 2025 roku.

Inwestycja to efekt współpracy Centrum Obsługi Inwestora Urzędu Marszałkowskiego, Klastra Morskiego oraz wielu firm rozwijających się w branży specjalistycznego budownictwa, które deklarowały pracę na nowym rynku usług. To spowodowało, że Gdańsk przegrał walkę o tą inwestycję. 

– Już w ubiegłym roku w czasie podpisywania porozumienia sektorowego na rzecz offshore przedstawiliśmy zachodniopomorskie jako region atrakcyjny do obsługi offshore. Porty na Zalewie Szczecińskim i Kamieńskim oraz w Mrzeżynie, Kołobrzegu i Darłowie to możliwość sprawnej logistyki. Duża liczba podmiotów świadczących usługi w budownictwie, przemyśle konstrukcyjnym oraz dobre szkoły zawodowe i uczelnie to wszystko powodowało, że były merytoryczne argumenty za wyborem naszego regionu. Udało się pozyskać inwestycję poprzez współpracę różnych środowisk. Jestem przekonany, że to będzie pierwsza i nie jedyna inwestycja – mów Łukasz Szeląg, członek zespołu ds. offshore i Wojewódzkiej Rady Rynku Pracy w Szczecinie. 

Trzeba przypomnieć, że w ubiegłym roku w Kołobrzegu odbyła się konferencja w Porcie, gdzie podpisano porozumienie o współpracy firm na rzecz offshore.

– Od początku przygotowań do realizacji pierwszej morskiej farmy wiatrowej konsekwentnie dążyliśmy do tego, żeby w pełni wykorzystać potencjał polskiej gospodarki. Decyzja o budowie terminala instalacyjnego w Świnoujściu oraz nowej fabryki turbin w Szczecinie udowadniają, że morskie farmy wiatrowe, mają szansę nie tylko zrewolucjonizować krajowy system energetyczny, ale też być impulsem dla rozwoju całego regionu. Oprócz zaawansowanego projektu Baltic Power wystąpiliśmy również o 11 nowych koncesji na morskie farmy wiatrowe w polskiej części Bałtyku. To gigantyczna szansa dla naszych dostawców, a także innych miast, jak Gdańsk gdzie planowane jest wybudowanie drugiego portu instalacyjnego oraz Łeba, gdzie do 2025 roku powstanie port serwisowy. Strategiczne inwestycje w infrastrukturę i doświadczenia wyniesione ze współpracy z globalnymi liderami, to droga do budowy nowego, perspektywicznego sektora polskiego przemysłu – podkreśla Daniel Obajtek, Prezes Zarządu PKN ORLEN

– Jestem przekonana, że inwestycja przyczyni się do rozwoju Pomorza Zachodniego i tworzenia miejsc pracy związanych z branżą również w innych powiatach. Szkoła w Łobzie ma już doświadczenia w kształcenia pracowników branży OZE, budowa wiatraków może być kolejnym kierunkiem – mówi Halina Szymańska, radna Sejmiku Województwa Zachodniopomorskiego dziś prezes ARiMR a wcześniej szefowa Kancelarii Prezydenta RP. 

Inwestycja Grupy ORLEN w budowę terminala instalacyjnego w Porcie Świnoujście jest kluczowa zarówno z punktu widzenia harmonogramu projektu Baltic Power, jak i kolejnych projektów w polskiej części Bałtyku planowanych do 2040 roku przez spółkę ORLEN Neptun. Na liczący około 20 hektarów teren terminala dostarczane będą komponenty morskich farm wiatrowych, w tym turbiny wyprodukowane przez firmę Vestas. Każde z dwóch dostępnych nabrzeży pozwoli na wstępny montaż wież turbin wiatrowych o wysokości ponad 100 metrów i masie około 1000 ton każda. Długość nabrzeży, wynosząca w obu przypadkach 250 metrów, umożliwi operowanie największym dostępnym obecnie specjalistycznym statkom typu jack-up, służącym do instalacji elementów morskich farm wiatrowych. Zgodnie z planem port rozpocznie pracę w 2025 roku, a w trakcie prac instalacyjnych zatrudnienie w nim znajdzie około 100 osób.

Być może dlatego mieszkańcy Goleniowa muszą płacić za paliwo więcej niż mieszkańcy Szczecina czy Poznania, bo Orlen zbiera środki na inwestycje? Pytaliśmy o różnicę cen kilka razy, ale koncern nie odpowiada nam.

– Naszym celem jest stworzenie portu w pełni uniwersalnego. To wszystko jest również naszą odpowiedzią na oczekiwania inwestorów chcących związać swój biznes z portami w Szczecinie i Świnoujściu. Tym bardziej cieszy nas fakt, że branża OZE ten potencjał zauważyła. Planujemy, że
w 2025 roku terminal wejdzie w fazę eksploatacji obsługując około 80 morskich turbin wiatrowych rocznie – mówi Krzysztof Urbaś, Prezes Zarządu Morskich Portów Szczecin i Świnoujście SA.

Pierwszym projektem realizowanym przy wykorzystaniu terminala instalacyjnego w Świnoujściu, będzie Baltic Power, wspólne przedsięwzięcie Grupy ORLEN i Northland Power. Dzięki intensywnym pracom niemal 90 ekspertów z 10 krajów jest on obecnie najbardziej zaawansowanym projektem na polskich wodach Bałtyku. Spółka zabezpieczyła już wszystkie kluczowe elementy morskiej farmy wiatrowej w ramach łańcucha dostaw, w którym uczestniczą również firmy z Polski.

Farma wiatrowa Baltic Power będzie wykorzystywać 76 turbin o mocy 15 MW każda, dostarczonych przez firmę Vestas. To obecnie jedne z najnowocześniejszych turbin dostępnych na rynku, a farma Baltic Power będzie jedną z pierwszych na świecie, gdzie zostaną one zainstalowane. Współpraca z Vestas obejmuje dostarczenie i instalację turbin oraz zapewnienie ich pełnego serwisu przez okres do 15 lat. Ponadto firma, dostrzegając potencjał dalszego rozwoju projektów offshore wind realizowanych w Polsce, podjęła decyzję o zlokalizowaniu w Szczecinie nowej fabryki elementów turbin morskich farm wiatrowych.

Szeroko rozumiana branża energii odnawialnej to miejsca pracy w całym regionie. Szansa na nowe ożywienie miast położonych dalej od głównych szlaków komunikacyjnych. W Nowogardzie już powstaje fabryka produkująca elementy do elektrowni wiatrowych, a ZEG Gryfice ma doświadczenie w budowie sieci przesyłowych. Pytanie czy Goleniów wykorzysta swoje doświadczenie we współpracy z firmami energetycznymi by tu powstało centrum kompetencji i technologii przygotowujące dobrze wykwalifikowaną kadrę pracowników?

Tani Eko prąd ? Tak, to możliwe !

Kamila Chilkiewicz – Piwowarska

Dodaj komentarz