Co gdy dziecko nigdzie się nie dostanie ?

Niezłe zamieszanie i mnóstwo nerwów zszarganych – tak można skwitować to z czym mamy obecnie do czynienia podczas procesu rekrutacyjnego w Zespole Szkół Ponadpodstawowych w Goleniowie.

Zdublowane roczniki właśnie wkraczają na kolejny etap edukacyjny i już w pierwszym starciu wielu z nich doznało szoku. Władze naszego powiatu, bowiem zapomniały, że w roku 2014 rząd PO – PSL obniżył wiek edukacji obowiązkowej, co w roku 2022 spowoduje wzrost liczby uczniów ubiegających się o miejsce w szkole ponadpodstawowej.

Na szczęście Szanowni Państwo, władze powiatu muszą wskazać każdemu uczniowi miejsce w placówkach ponadpodstawowych. Istnienie bowiem cos takiego jak ustawowy obowiązek edukacji do 18 roku życia i to powiat ma umożliwić uczniom jego realizację.

Jak wygląda procedura w momencie gdy dziecko nie dostało się do szkoły w pierwszym naborze ?

  1. Druga, uzupełniająca tura. Będzie się ona odbywać na podobnych zasadach, co ta pierwsza, z początku lipca i z początkiem sierpnia. To gdzie znajduje się dana szkoła, zależy, w jakich dniach będą możliwe dodatkowe nabory na wolne miejsca.
  2. Jeśli i ten nabór zawiedzie i dziecko nie dostanie się do żadnej szkoły średniej, wtedy rodzice muszą zwrócić się z końcem sierpnia do rady powiatu, aby wskazano szkołę z wolnymi miejscami.

Gdzie szukać informacji o wolnych miejscach? 

Wolne miejsca, które jeszcze pozostały, można zweryfikować w systemie elektronicznym rekrutacji do szkół średnich oraz na stronie konkretnej szkoły, a także na stronie kuratorium i jednostek samorządu terytorialnego w specjalnej zakładce o edukacji.

Proszę pamiętać jeszcze o jednej bardzo ważnej rzeczy. W momencie gdy dziecko dostanie decyzję odmowną, rodzic na 3 dni na odwołanie się od decyzji dyrektora szkoły. Warto korzystać z tego prawa.

W Czarnej Łące chaszcze po kolana

Kamila Chilkiewicz – Piwowarska

Dodaj komentarz