Cyfrowe Spotkania Teatralne BRAMAT XXI Goleniowskie Spotkania Teatralne BRAMAT 2020 będą wyjątkową edycją festiwalu. Po raz pierwszy w grudniu, po raz pierwszy w sieci. 17-31 grudnia 2020 r. XXI Goleniowskie Spotkania Teatralne BRAMAT 2020
Chcemy wspólnie z Wami zakończyć ten rok z nadzieją, że kolejny będzie lepszy. Że nadchodząca wiosna przyniesie nam wytchnienie, ulgę, słońce i wiele wspaniałych spotkań. Tymczasem specjalnie wyselekcjonowany zestaw dziesięciu propozycji teatralnych i muzycznych ma za zadanie umilić Wam długie, grudniowe wieczory. Tegoroczny BRAMAT jest dla nas nowością. Możecie liczyć na innowacyjne, ciekawe podejście do realizowania festiwalu on-line. Długo pracowaliśmy nad własną definicją takiego wydarzenia. Spodziewajcie się więc niespodziewanego! Nadchodzące wydarzenia będziemy ogłaszać spontanicznie. Spektakle, koncerty, wydarzenia specjalnie przygotowane z okazji festiwalu, zarówno w formie nagrań, jak i streamingów na żywo. Widzowie, Przyjaciele z Goleniowa, Polski i Świata – tęsknimy za Wami z całych sił. Dlatego tworzymy dla Was Spotkanie. Przez ten rok nauczyliśmy się, że lepiej spotkać się w sieci, niż nie spotkać się wcale. Liczymy na Was!
Program:
17.12 (czwartek)
20:00 Teatr Wojtka Kowalskiego – “Uwolnić słowa – MIŁOŚĆ” monodram | streaming
18.12 (piątek)
20:00 Szymon Jachimek – “Z dala od tonacji” recital improwizowany | czat z publicznością
19.12 (sobota)
20:00 PREMIERA Kafi, Banach, Chilek – spotkanie muzyczne luźny koncert
20.12 (niedziela)
20:00 PREMIERA Valentyna Maeser i Paweł Niczewski – “Wszystkie głosy w jednym” muzyka relaksacyjna | poezja duchowa
22.12 (wtorek)
20:00 Teatr Piwnica Przy Krypcie – “Będzie Dobrze, Cohen” spektakl muzyczny | reż. Daniel Jacewicz
23.12 (środa)
20:00 Teatr im. Stefana Batorego – “Pięć Kobiet Boga” spektakl teatralny | laureat Łaknień 2019
25.12 (piątek)
20:00 PREMIERA Jacek Hałas – “Pierwsze dźwięki Rampy” muzyczna podróż po Rampie Kultura i Twierdzy Design
26.12 (sobota)
20:00 PREMIERA Jarek Chilkiewicz i Olek Różanek – “Nie gódźmy się” muzyczny manifest poetycki
27.12 (niedziela)
20:00 Teatr Ósmego Dnia – “I rozstawili namiot wśród nas” spektakl teatralny
30.12 (środa)
20:00 Circus Ferus – “Ostatni spektakl” spektakl teatralny
31.12 (czwartek)
20:00 Kapela Teatru Brama – “Dźwięki odnalezione” koncert muzyki tradycyjnej
Gdzie?
Wszystkie materiały będą miały swoją premierę na naszym kanale YouTube: Teatr Brama Goleniów – YouTube
Za ile?
Za uśmiech! Wszystkie wydarzenia tegorocznych Łaknień będą udostępniane darmowo dzięki naszym darczyńcom.
Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury. Dofinansowano przez Urząd Marszałkowski Województwa Zachodniopomorskiego oraz Gminę Goleniów. Projekt Zarządzanie miastem podczas pandemii na przykładzie miast Goleniów i Greifswald / Verwaltung einer Stadt während der Pandemie anhand des Beispiels von Goleniów und Greifswald INT-213 realizowany w ramach Programu Współpracy Interreg VA Meklemburgia-Pomorze Przednie / Brandenburgia / Polska w ramach celu “Europejska Współpraca Terytorialna” Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego (EFRR) INTERREG VA”
Współorganizatorzy:
– Goleniowski Dom Kultury
17.12 (czwartek)
Teatr Wojtka Kowalskiego – “Uwolnić słowa – MIŁOŚĆ”
Reżyseria: Wojtek Kowalski
Teksty: Janusz Rudnicki, Piotra Macierzyńskiego, Janusz Mielczarek
Muzyka: Michał Pilarski
Obsada: Wojtek Kowalski
O spektaklu:
“Uwolnić słowa – MIŁOŚĆ” to kolaż piosenek skomponowanych przez Michała Pilarskiego do tekstów Janusza Jano Milczarka. Całość przeplatana jest scenkami, ukazującymi głównego bohatera w różnych etapach swoich doświadczeń miłosnych. Jest przede wszystkim zabawnie, ale nie brak nuty goryczy. W spektaklu wykorzystano również wiersz Piotra Macierzyńskiego. Aktorstwo Kowalskiego i liryzm piosenek Mielczarka dają nam dużą dawkę humoru i wzruszenia.
18.12 (piątek)
Szymon Jachimek – “Z dala od tonacji”
Wokal: Szymon Jachimek
Piano: Jan Freicher
O Wydarzeniu:
Recital piosenki kabaretowej w szlachetnym znaczeniu tego słowa. Zatem: bez przebieranek i parodii radiowych hitów, za to z dobrym tekstem i muzyką, a przede wszystkim z szacunkiem dla inteligencji widza. Szymon Jachimek do 2014 roku był członkiem Kabaretu Limo. Po zakończeniu działalności formacji zajął się improwizacją komediową i pisaniem sztuk teatralnych oraz musicalowych librett. Teraz wraca na scenę kabaretową z nowymi, autorskimi piosenkami, które lekko, z dala od poważnych tonacji, opisują naszą rzeczywistość. A biorąc pod uwagę umiejętności wokalne Szymona, również od tonacji muzycznych może być zachowany pewien dystans. Ratowaniem aspektu muzycznego, ba, wynoszeniem go nad poziomy, będzie się zajmował pianista Jan Freicher. W swoim kompozytorskim CV ma on zarówno koncerty symfoniczne, piosenki kabaretowe, jak i – pisane z przymrużeniem oka – przeboje disco.
19.12 (sobota)
PREMIERA Kafi, Banach, Chilek – spotkanie muzyczne
Wokal: Kasia Sondej
Gitary: Piotr Banach i Jarosław Chilkiewicz
Złotogłosa Kasia Kafi Sondej oraz legendarni Piotr Banach (Hey, Indios Bravos, BaiKa) i Jarek Chilkiewicz (Kasia Kowalska, Bracia) spotkają się na scenie Teatru Brama! Bez teatralnych świateł, bez scenariusza, ale za to z lampką wina i niezwykłym stężeniem talentu. Możemy liczyć na znane polskie przeboje, autorskie aranże, a także nigdy dotąd nie grane utwory. To pierwsze takie spotkanie. Bardzo możliwe, że nie ostatnie.
20.12 (niedziela)
PREMIERA Valentyna Maeser i Paweł Niczewski – “Wszystkie głosy w jednym”
Muzyka: Valentyna Maeser
Teksty: Paweł Niczewski
Specjalnie z okazji Bramatu łączymy dwoje naszych przyjaciół – Valentynę Maeser i Pawła Niczewskiego. Na naszych oczach powstaje niesamowita mieszanka dźwięków gongów i mis tybetańskich oraz uduchowionej poezji Maulana Rumi. Chcemy dać Wam odetchnąć, pomóc Waszym duszom. Zalecamy założenie dobrych, wygodnych słuchawek i przybranie wygodnej pozycji. Odpłyniemy daleko.
22.12 (wtorek)
Teatr Piwnica Przy Krypcie – “Będzie Dobrze, Cohen”
Reżyseria: Daniel Jacewicz
Scenariusz: Justyna Litkowska
Występują: Konrad Pawicki,
Muzycy: Marcin Styborski, Paweł Grzesiuk, Wiktor Szostak
Scenografia i wizualizacje: Kinga Dalska
Kierownictwo muzyczne: Marcin Styborski
Tłumaczenie piosenek: Justyna Litkowska, Maciej Zembaty, Konrad Pawicki
Spotkanie z twórczością wybitnego kanadyjskiego pieśniarza i poety. Twórczością widzianą nieco inaczej – przez pryzmat i doświadczenie aktora Konrada Pawickiego, dla którego piosenki Cohena są sposobem na opowiedzenie jego intymnego świata. Każdy artysta nosi w sobie bunt. Tworząc – ucieka, tworząc – czemuś się sprzeciwia, tworząc – szuka nowych rzeczywistości odległych od świata, w którym przyszło mu żyć. Z buntu, z niezgody rodzi się sztuka. Twórcy spektaklu, czerpiąc z bogatego źródła piosenek Leonarda Cohena, stworzyli postać dojrzałego mężczyzny, który próbuje przeciwstawić się światu, rusza do boju o lepszą rzeczywistość, ale nie znajduje siły na walkę ani w sztuce, ani w Bogu, ani w miłości do kobiet. Na oczach widzów przechodzi metamorfozę, pokazuje kolejne swoje oblicza, odsłania blizny. Kiedy wszystko zawodzi, pozostaje pytanie: czy to, o co walczył, nie było jedynie utopią i fatamorganą?
23.12 (środa)
Teatr im. Stefana Batorego – “Pięć Kobiet Boga”
Scenariusz i reżyseria: Katarzyna Hora
Muzyka: Magdalena Gorwa
Występują: Marta Wiśniewska, Żaneta Górecka, Agata Dromert, Michalina Hanzel, Adrianna Bieżan
Pięć niezwykłych kobiet. Ladacznica, Czarownica, Święta, Głupia Gęś i Matka. Pięć historii, które łączy jeden wspólny mianownik – wina, która przesądza o wszystkim. Pięć szablonów, które przetrwały w naszym języku, naszej kulturze i niejednokrotnie warunkują nasz sposób myślenia. Z drugiej strony, pryzmat historii to nie wszystko, bo świat nie stoi w miejscu, lecz biegnie w szaleńczym tempie. W dobie postępu świadomości, kiedy wiemy sami o sobie więcej niż kiedykolwiek wcześniej, znajduje się coraz więcej przestrzeni do kolejnych rozważań. Bo im więcej wiesz, tym więcej jeszcze musisz się dowiedzieć. To nie jest spektakl o feminizmie. To nie jest spektakl o religii. To jest spektakl o tym co pomiędzy.
25.12 (piątek)
PREMIERA Jacek Hałas – “Pierwsze dźwięki Rampy
Muzyka: Jacek Hałas
Jacek Hałas (Lautari, Muzykanci, Kapela Hałasów) zaprasza do jeszcze nieotwartej Rampy Kultura i Twierdzy Design. Poprowadzi nas po jej wszystkich zakamarkach muzyką. Będzie to jednocześnie pierwsze wydarzenie artystyczne zrealizowane w nowym miejscu kultury Goleniowa.
26.12 (sobota)
PREMIERA Jarek Chilkiewicz i Olek Różanek – “Nie gódźmy się”
Wokal: Olek Różanek
Muzyka: Jarek Chilkiewicz
Kolejna produkcja tegorocznego Bramatu. Specjalnie dla naszych widzów Olek Różanek i Jarek Chilkiewicz przygotowali skromny, dwuosobowy koncert akustyczny. Oprócz poezji, która manifestuje życie, wolność i prawa człowieka możemy spodziewać się nowych, autorskich aranży. Wyjątkowa propozycja na sobotni wieczór!
27.12 (niedziela)
20:00 Teatr Ósmego Dnia – “I rozstawili namiot wśród nas”
Scenariusz, teksty, scenografia, reżyseria, kostiumy, reżyseria świateł: Adam Borowski i Marcin Kęszycki
Współpraca reżyserska: Paul Bargetto
Muzyka: Szczepan Kopyt i Piotr Kowalski
Występują: Adam Borowski i Marcin Kęszycki oraz Kopyt/Kowalski na żywo
Potem, na tych samych dwóch krzesłach, na których odgrywali kuszenie, tyle że już zwróceni twarzami do widzów, aktorzy powtarzają kilkakrotnie, synchronicznie ten sam układ gestów, pozycji ciała, przywodzący na myśl jakąś długą i wyczerpującą podróż – samochodem? autobusem?
O namiotach rozbijanych w centrach wielkich miast.
O artystce-rewolucjonistce.
O nieodbytym spacerze i przebytych drogach.
O ucieczkach z gorszego świata.
O codziennych lękach i metafizycznym strachu.
O nas samych…
30.12 (środa)
20:00 Circus Ferus – “Ostatni spektakl”
Scenariusz: Circus Ferus
Reżyseria: Kuba Kapral
Muzyka: Maciej Fortuna
Występują: Agata Elsner, Justyna Paluszyńska, Karolina Pawełska, Łukasz Kowalski, Artur Śledzianowski
Czy jest sens tworzyć teatr w obliczu nieubłaganej katastrofy ekologicznej? Na te, wydawałoby się ostateczne pytanie Grupa Circus Ferus poszukuje odpowiedzi tworząc tragikomiczny, postpirandellowki krajobraz, w którym teatr miesza się z życiem, tragedia z komedią, aktorzy z bohaterami, słowo z formą, a sen z jawą. W tej jątrzącej się ku końcowi scenerii poruszają się postaci zgoła mityczne, niczym przybysze z innej planety. Jest tu Jezus, który nie zamierza dać słowa; Hamlet, którego słów nikt już nie potrafi słuchać; Lady Di próbująca resztkami sił bronić najwyższych idei takich jak: Miłość, Dobro i Piękno; jest i Pies Łajka, samotnie dryfująca w kosmosie i w końcu Księżyc, mityczny kochanek Ziemi, który wygłasza poruszającą mowę pogrzebową…. “Nastrój widowiska przechodzi od pogodnej nostalgii, przesyconej odległymi i przetrawionymi już fascynacjami (pieśń powitalno-pożegnalna), do znudzenia i zniesmaczenia, wyrażających się ostatecznie w totalnej, zajadłej destrukcji oraz w pożegnaniu zanikających środowisk – teatralnego i naturalnego.”/Juliusz Tyszka/
31.12 (czwartek)
20:00 Kapela Teatru Brama – “Dźwięki odnalezione”
Skład: Aleksandra Ślusarczyk (saksofon sopranowy), Weronika Więzowska (saksofon altowy), Aleksander Kwietniak (saksofon barytonowy), Konrad Bartoszewicz (trąbka), Bartłomiej Kwaśniewicz (trąbka), Kamil Więzowski (tuba), Aleksander Sielicki (perkusja). Gościnnie: Jacek Hałas (akordeon)
Koncert Kapeli Teatru Brama pt. “Dźwięki odnalezione” będzie podróżą do okolicznej wsi Bolechowo, z której muzycy zaczerpnęli inspiracje do stworzenia unikalnego repertuaru. Poszukując lokalnych utworów, muzycy natrafili na zbiór nutowy jednego z członków kapeli bolechowskiej, która działała w gminie w latach 50-tych. Kapela Teatru Brama stara się przyjrzeć tej kulturowej mozaice z bliska: dotknąć jej, oddać jej hołd i nadać jej nowe, bliższe naszemu dzisiejszemu życiu brzmienie. Muzycy Kapeli podjęli próbę eksperymentu i zarazem stworzyli własną, muzyczną historię opartą na tym, co dla nich lokalne. Opiekę muzyczną i merytoryczną nad programem sprawował Jacek Hałas – pieśniarz, muzyk, artysta.
info: GDK Goleniów – Teatr Brama